Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protikuřácký zákon tvrdě zasáhl hospody, některým klesly tržby i o polovinu

Protikuřácký zákon tvrdě zasáhl hospody, některým klesly tržby i o polovinu

Protikuřácký zákon podobně jako EET dopadá hlavně na malé podnikatele. Restrikce už nyní citelně krátí tržby pivnicím a venkovským hospodám, kde bylo pití zlatavého moku s kouřením cigaret neodmyslitelně spojeno. Naopak provozovny, které vydělávají především na stravování, problémy nemají, píše E15.

Po měsíci a půl od platnosti zákazu kouření v restauracích je zřejmé, že jim nový zákon ubral zákazníky. Zvlášť ty, které nabízejí jen studenou kuchyni a jsou bez možnosti sednout si na venkovní předzahrádku, mají až padesátiprocentní pokles tržeb. Zatímco lokály jsou prázdné, na terasách si není kam sednout. Obavy proto panují ze zimy, část hospodských v chladných měsících zavře. Autoři normy přitom tvrdili, že podnikatelům v pohostinství přinese jen minimální problémy.

Stěžují si i lidé bydlící nad provozovnami. Na hluk, nedopalky a kouř, který jim jde do oken. Jen pražští strážníci řešili v červnu dvaapůlkrát více přestupků kvůli rušení nočního klidu než ve stejném období loňského roku. To je meziroční nárůst o tři sta případů.

Část hospod avizuje krach

Hostinští z hlavního města, Brna i z regionů se většinou shodují, že jim ubylo zákazníků včetně štamgastů. V pražské restauraci Na Pasece mají kolem poledne, kdy roznášejí obědy, stejné tržby jako v minulosti. „Večer je ale hostů citelně méně,“ řekl spolumajitel podniku Pavel Kadeřábek

„Máme o třicet procent nižší tržby,“ uvedl Jakub Lacina, provozní liberecké pivnice The Pub. Čtyřicetiprocentní propad tržeb zaznamenal vlastník brněnské Pivnice na Husitské Radim Procházka. „Stálé zákazníky jsme neztratili. Do podniku přestali chodit spíše ti občasní, těch ale byla většina,“ popsal Brněnskému deníku.

Jak to vidí jinde? Čtěte pokračování článku na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek