Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průměrná mzda v Česku atakuje 30 tisícovou hranici. Dvě třetiny zaměstnanců na ní však nedosáhnou

Průměrná mzda v Česku atakuje 30 tisícovou hranici. Dvě třetiny zaměstnanců na ní však nedosáhnou

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí stoupla zhruba o pět procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, bude kolem 2,5 procenta. Inflace začala výrazněji růst od loňského listopadu. 

Loni ve čtvrtém čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v ČR meziročně vzrostla o 4,2 procenta na 29 320 Kč. Reálně, po odečtení růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Obecně přitom platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

„Odměňování zaměstnanců se s přelomem roku posunulo do rychlejší dráhy, k čemuž přispěly zejména čím dál palčivější nedostatek volné pracovní síly a razantní zvýšení minimální mzdy. Meziroční růst nominální mzdy zřejmě dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2008,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj nominálně mzdy stouply ve čtvrtletí o 4,9 procenta, reálně o 2,4 procenta.

Zrychlování růstu mezd není podle analytika ČSOB Petra Dufka pro ekonomiku nebezpečné. „S ohledem na solidní výkon ekonomiky i poměrně nízký podíl mezd na celkovém HDP neznamená toto rychlejší tempo ztrátu konkurenceschopnosti české ekonomiky,“ uvedl. Počítá s růstem mezd o pět procent, reálně o 2,5 procenta.

Zároveň by se podle něj mohla zvýšit o šest procent mediánová mzda. Ta představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení. „Znamená to, že i nadále předpokládáme rychlejší tempo u nízkopříjmových zaměstnanců, a tedy u lidí, po kterých je na trhu práce největší poptávka. Konkrétně by mělo jít o kvalifikované i nekvalifikované dělníky a řidiče,“ uvedl.

Podle ekonoma společnosti Roklen Michala Šoltése je pravděpodobné, že kvůli zvyšující se inflaci růst mezd ještě zrychlí. „Za celý letošní rok by měly mzdy růst o pět procent proti 4,2 procenta v roce 2016, nicméně vzhledem k růstu průměrné inflace bude dynamika reálných mezd ve srovnání s minulým rokem mírně slabší,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Upozornil, že ČSÚ od letošního roku přestane zveřejňovat zvlášť strukturu mezd pro podnikatelskou a nepodnikatelskou sféru kvůli nové metodice. Ta mění definici nepodnikatelského sektoru. „Například řada nemocnic dle nové metodiky spadá již pod nepodnikatelský sektor, jelikož jsou vlastněny státem,“ uvedl.

Loni v prvním čtvrtletí průměrná mzda meziročně stoupla o 1119 korun na 26.480 Kč. Nominální růst činil 4,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda stoupla o 3,9 procenta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek