Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půlmiliarda pro strany a hnutí. Nejvíc dostala loni ČSSD

Půlmiliarda pro strany a hnutí. Nejvíc dostala loni ČSSD

Stát loni vyplatil politickým stranám a hnutím na příspěvcích přes půl miliardy korun. Nejvíc peněz získala ČSSD, a sice přes 128 milionů korun. Následovaly KSČM a hnutí ANO. Stát přispěl na činnost celkem 32 politickým subjektům. 

Podle informací ministerstva financí dostali loni od státu nejvíce sociální demokraté, kteří inkasovali 128,7 milionu korun. S odstupem následovaly KSČM, které stát přispěl 79,4 milionu korun, ANO s 68,7 milionu korun a ODS s 60 miliony korun. KDU-ČSL dostala od státu 46,2 milionu korun, TOP 09 získala 40,6 milionu korun a Úsvit 22 milionů korun.

Stát hradí stranám a hnutím pravidelné příspěvky na činnost, které se vyplácejí v závislosti na počtu poslanců, senátorů a krajských zastupitelů a na volebním výsledku v posledních volbách do Poslanecké sněmovny.

Vzhledem k tomu, že se loni nekonaly sněmovní ani evropské volby, nemohly strany získat mimořádný příspěvek, který stát vyplácí jako jednorázovou úhradu volebních nákladů v závislosti na počtu získaných hlasů.

Z menších stran dostala Strana zelených 25,6 milionu korun, částku však ovlivnila skutečnost, že stát straně dodatečně vyplatil i příspěvek za rok 2015. Starostové a nezávislí (STAN) získali od státu 11,2 milionu korun. Nárok na příspěvek měli i piráti, Strana práv občanů a řada regionálních uskupení.

Stát vyplácí stranám za každého poslance nebo senátora 855 000 korun ročně, za každého krajského zastupitele nebo zastupitele hlavního města Prahy 237 500 korun. Kromě toho mají strany, které získaly ve sněmovních volbách přes tři procenta hlasů, nárok na roční dotaci šest milionů korun, k níž se přičítá 200 000 korun za každou započatou desetinu procentního bodu. Strany, jež získaly přes pět procent hlasů, a dostaly se tak do Sněmovny, získávají deset milionů korun.

Detailní rozpis státního příspěvku pro strany najdete na stránkách ministerstva financí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek