Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Registr smluv po roce fungování: zneplatněných je sto tisíc kontraktů

Registr smluv po roce fungování: zneplatněných je sto tisíc kontraktů

Registr, který má přispívat k větší transparentnosti při uzavírání smluv za veřejné peníze, obsahuje po roce svého fungování na sto tisíc zneplatněných dokumentů. „To jsou ty smlouvy, které byly do registru zapsány s nějakou chybou,“ vysvětluje Michal Bláha, spolupracovník neziskové organizace Rekonstrukce státu. 

Jedno z hlavních opatření vlády má za sebou rok fungování a bilancuje. Celkově bylo do registru smluv dosud zapsáno 530 tisíc smluv v hodnotě 2,43 bilionu korun. Celková hodnota zveřejněných smluv je nicméně ještě vyšší, protože u více než 110 tisíc dokumentů nebyla zveřejněna cena – ať už v rozporu s literou zákona či s odvoláním na jeho různé výjimky.

Neziskové uskupení Rekonstrukce státu uvedlo, že původní námitky některých státních společností se ukázaly jako liché. „Žádné kolapsy úřadů či firem se za minulý rok nekonaly, naopak registr používají stovky úřadů pro kontrolu svých smluv,“ říká Bláha.

Od soboty 1. července by navíc měla skončit roční „doba hájení“ a registr by měl začít platit naplno – tedy včetně sankčních mechanismů. V případě, že tak zákonu podléhající smlouva nebude v registru zveřejněna, bude uznána za neplatnou. „Pokud se nezveřejní ani do 3 měsíců, je ze zákona od počátku zrušena. Jakékoliv plnění je tedy právně shodné se situací, kdy neexistuje žádná smlouva,“ říká Václav Zeman z Rekonstrukce státu.

Poslanci nicméně budou ve středu schvalovat novelu zákona o registru smluv. Pokud ta projde legislativním procesem, měla by přiznat výjimky z povinného zveřejňování desítkám státních a polostátních podniků, například Budějovickému Budvaru či Hotelu Thermal.

„I kdyby však novela vstoupila v platnost nejrychleji, jak by mohla, tak stejně vznikne minimálně měsíční mezidobí, kdy bude platit původní zákon i se svojí zneplatňující klauzulí,“ říká neziskové uskupení.

Mezi společnosti, které nyní nejčastěji skrývají cenu svých zveřejňovaných smluv, patří Budějovický Budvar (99,8 procent smluv), Nemocnice Strakonice (94,7 procent smluv) či Česká pošta (83 procent smluv).