Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Remek nečekaně končí jako velvyslanec v Moskvě. Za jeho odchodem jsou prý osobní důvody

Remek nečekaně končí jako velvyslanec v Moskvě. Za jeho odchodem jsou prý osobní důvody

První a jediný československý kosmonaut a bývalý komunistický europoslanec Vladimír Remek skončí na konci roku na postu českého velvyslance v Moskvě. Informuje o tom nejnovější vydání týdeníku Respekt. Remka by měl údajně vystřídat kariérní diplomat Vítězslav Pivoňka.

Remek měl původně skončit až v příštím roce, nakonec se ovšem rozhodl svůj odchod uspíšit. Za jeho rozhodnutím údajně stojí osobní důvody, prý chce trávit více času s rodinou. První kosmonaut ve vesmíru z jiné země než Sovětského svazu či USA byl občas kritizován za nečinnost. Často se neúčastnil ani oficiálních delegací českých politiků v Rusku.

Jediným činem, kterým na sebe upozornil, tak byla v podstatě nominace na post velvyslance. Remek je totiž spojen s Komunistickou stranou Čech a Moravy, za niž byl v roce 2004 zvolen do Evropského parlamentu.

Komunisté dokonce v roce 2012 uvažovali, že by jej vyslali do prvních přímých prezidentských voleb. Nakonec ovšem od tohoto kroku ustoupili s tím, že nechtějí "tříštit síly levice". Současný prezident Miloš Zeman krátce po svém zvolení Remka jmenoval velvyslancem, podle některých spekulací to byla právě odměna za to, že se nezúčastnil prezidentských voleb. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek