Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ z demonstrace v Praze: „Zeman nemá svědomí a Babiš je lhář“

REPORTÁŽ z demonstrace v Praze: „Zeman nemá svědomí a Babiš je lhář“

Václavské náměstí v Praze se postupně zaplňuje lidmi, mezi nimiž nechybí mladí, ani zástupci starší generace. Spojuje je jedno. Nesouhlas s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem financí Andrejem Babišem. „Vadí mi oba dva,“ říká na jejich adresu asi padesátiletá žena. Ona a tisíce dalších účastníků společně věří, že podobné akce přesvědčí politiky, aby začali brát ohled na lidi a nesli zodpovědnost. Protest přišla podpořit například i herečka Eva Holubová. „Přišla jsem, protože jsem občan této republiky a chci vyjádřit svůj nesouhlas s kroky ministra financí a prezidenta a také dát najevo souhlas s premiérem a s tím, že se má dodržovat ústava,“ řekla redaktorce INFO.CZ.

„Ten kdo volí Babiše, není Čech,“ skanduje v první řadě jen několik metrů od malého pódia asi padesátiletá, usměvavá žena. Oblečená do lehké džínové bundy a obklopená přáteli, kteří stejně jako ona nadšeně tleskají projevu, který právě pronesla herečka Bára Štěpánová. „Zeman je to samé. Vadí mi oba. Babiš lže, jako když tiskne, a před tím druhým jsem před dvaceti lety utekla do zahraničí a teď nechápu, proč jsem se vůbec vracela,“ snaží se popsat své zklamání z aktuálního vývoje v tuzemské politice.

Spolu s ní se demonstrace proti ministru financí a prezidentu republiky v centru hlavního města zúčastnily tisíce lidí, kteří od páté hodiny, tedy šedesát minut před oficiálním zahájením akce, začali postupně zaplňovat horní část Václavského náměstí. V davu, který na konci večera sahal až k Opletalově ulici, bylo vidět převážně mladé lidi, ale nechyběli v něm ani zástupci starších generací. Nad hlavami vytrvale mávali plakáty a ručně vyrobenými barevnými transparenty, na nichž se to hemžilo nápisy vyzývajícími oba politiky k odchodu.

360p 240p
Demonstrace Proč? Proto na Václavském náměstí

„Nejsem z Prahy, přijel jsem z nedalekého Berouna. U něčeho takového ale musím být,“ řekl mi v rychlosti asi šedesátiletý muž ve sportovním oblečení a s kšiltovkou na hlavě, který se z delšího rozhovoru omluvil, aby se stihl probojovat do popředí a sledovat řečníky a muzikanty, kteří jen za pár okamžiků vystoupí na pódiu. „Prý tu bude i Klus,“ stihl jen vykřiknout, aby se vzápětí ztratil mezi lidmi.

Opodál stojí asi čtyřicetiletá žena, která nesměle fotografuje zatím prázdné pódium se sochou svatého Václava v pozadí. „Tento odznak nosím už čtyři roky a doufám, že už brzy nebudu muset. Za svého prezidenta se stydím od samého začátku,“ ukazuje mi odznak s podobiznou hlavy státu, který má připnutý na batohu.

Demonstrace Proč? Proto! na Václavském náměstíDemonstrace Proč? Proto! na Václavském náměstíautor: Lucie Štěchová/INFO.CZ

Na protestní akci, která se stejně jako v Praze odehrávala i v dalších velkých městech po republice, vyrazila proto, aby dala najevo svůj názor. A to i přesto, že si nemyslí, že by podobné akce vedly k tomu, aby se politici nad sebou zamysleli. „(Zeman) nemá žádné svědomí. Myslím si ale, že tady z toho všeho aspoň pochopí, že mu lidé nevěří všechno. Politici mají poměrně citlivé radary na voličské hlasy,“ dodává.

360p 240p
Demonstrace Proč? Proto na Václavském náměstí

Demonstraci s názvem Proč? Proto!, která byla svolána v reakci na inzeráty Andreje Babiše zveřejněné v celostátních denících minulý týden a kvůli tomu, jak spolu s prezidentem Zemanem postupují ve stávající vládní krizi, přišly podpořit i známé osobnosti. S bílým šátkem na hlavě a v šedém kabátě nešlo přehlédnout především herečku Evu Holubovou, kterou na akci doprovázel její herecký kolega Bob Klepl.

„Proč jsem přišla? Nevím, jak odpovědět, protože je to přece jasné,“ říká a upřeně mi při tom hledí do očí. „Jsem občan této republiky a chci vyjádřit svůj nesouhlas s kroky ministra financí a prezidenta a také dát najevo souhlas s premiérem a s tím, že se má dodržovat Ústava,“ vysvětluje. Odcházím, abych si popovídala s dalším účastníkem akce, avšak herečka se za mnou vrací a chytá mne za rameno. „Co mohou podobné akce změnit? Například to, že prezident začne brát na vědomí občany a své voliče. A možná to nezmění demonstrace, ale spíš apelování na poslance a senátory a přemýšlení o tom, koho volím. Mám pocit, že se to už mění. Jen se podívejte, kolik je tu lidí. To je jasný signál,“ rozhlíží se kolem sebe.

Podobné nadšení jako ona ale rozhodně nesdílí mladík, který asi po hodině oficiálního programu loudavým krokem a se svěšenou hlavou odchází z náměstí. „Štvou mne média, ani nevím, proč s vámi mluvím. Nemá to cenu, nic se stejně nezmění. Babiš je bude ovládat dál a Zemana tu budeme mít i za rok,“ mává rukou. „Raději jdu na pivo,“ dodává.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek