Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rezoluce UNESCO proti Izraeli zvedla české politiky ze židlí. Organizaci už nechtějí platit, podle kritiků je to ale přehnané

Rezoluce UNESCO proti Izraeli zvedla české politiky ze židlí. Organizaci už nechtějí platit, podle kritiků je to ale přehnané

O Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v Česku tradičně slýcháváme hlavně díky prestižnímu seznamu světových památek, na kterém se svým místem může pyšnit i řada českých skvostů. V posledních dnech však čeští politici hledají slova chvály na adresu UNESCO jen těžko. Důvodem je rezoluce z počátku května, ve které organizace kritizuje Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označuje je za porušení mezinárodního práva. Rezoluci v úterý odmítla Poslanecká sněmovna a vyzvala vládu, aby Česko pozastavilo příspěvky, které do organizace posílá. Jedná se o symbolické gesto, které ale podle kritiků je zcela přehnané.

Podle úterní poslanecké výzvy by se vláda měla zasazovat o respektování Jeruzaléma jako hlavního města Izraele a pozastavit příspěvky, které do organizace Česko jako členská země posílá. „Jediná možná sankce vůči této organizaci je, že ji přestaneme podporovat finančně,“ prohlásila místopředsedkyně poslanců ODS Jana Černochová, která návrh na pozastavení příspěvků poslancům předložila.

Za iniciativu Černochovou chváli i Hrad. „Paní poslankyni samozřejmě patří velké poděkování za předložení mimořádně důležitého návrhu!“ napsal dnes na twitteru mluvčí prezidenta. Nad odmítnutím rezoluce v Česku panuje nebývalá shoda a výzvu Poslanecké sněmovny podpořilo také ministerstvo zahraničí.

„Návrh usnesení předkládaný Poslaneckou sněmovnou je ve své kritice UNESCO objektivní a výzva, která je pak přiložena, nejde nad rámec pozic zemí jako je Německo či USA,“ napsala INFO.CZ tisková mluvčí resortu Irena Valentová. Česká republika, která není členem výkonné rady UNESCO, se podle ní na rezoluci podílela jen v rámci koordinace pozice zemí Evropské unie a „také zde však vyjadřovala nesouhlasný názor s politizací otázky Jeruzaléma“.

Právě politizace organizace UNESCO je trnem v oku většině českých politiků. Podle místopředsedy sněmovny a KDU-ČSL Jana Bartoška rezoluce „potvrzuje trvalý, zaujatý a nepřátelský postoj UNESCO k jednomu ze svých členských států, jakož i nepřípustnou politizaci této organizace“.

Jak také tvrdí Černochová, pokud bude UNESCO pokračovat ve své „politizaci a nenávistné rétorice vůči Izraeli“, nemělo by Česko posílat peníze do organizace letos ani v následujících letech. V letošním roce má přitom Česko pokladnu UNESCO obohatit asi o 30 milionů korun.

Podle archeologa a odborníka na Blízký východ, kterého redakce INFO.CZ oslovila, by však pozastavení příspěvků bylo přemrštěnou a unáhlenou reakcí. „Uvědomme si, že pokud ty příspěvky zastavíme, bude to jednorázová akce a měli bychom předejít tomu, abychom je pozastavili a pak je zase obnovovali. To je poměrně neseriózní,“ říká s tím, že další kroky by se měli důkladně zvážit.

„Pokud se pyšníme tím, že se naše památky ocitají na seznamu UNESCO, pak si tedy této organizace asi vážíme. A jestli máme za to, že se UNESCO chová zpolitizovaně, tak je naše věc, abychom tomuto trendu nějakým způsobem čelili a snažili se ho pozastavit,“ dodává odborník, který vidí cestu v nalézání aliancí s členskými státy UNESCO, které smýšlení podobně jako Česko. UNESCO je totiž podle něj organizace, která má za sebou velmi bohatou minulost a vynikající výsledky, je pouze takové, jaké si ho členské státy udělají.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek