Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rezort Šlechtové má problém s elektronickým systémem zakázek. Od ÚOHS dostal další pokutu

Rezort Šlechtové má problém s elektronickým systémem zakázek. Od ÚOHS dostal další pokutu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil Ministerstvu pro místní rozvoj další pokutu za elektronický systém zakázek. Před časem dostal rezort Karly Šlechtové půlmilionovou pokutu za aktualizaci Národního elektronického nástroje (NEN) a podobnou částku má zaplatit i nyní. Pokutu ve výši 550 000 korun potvrdil v současném rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Aktuální pokuta je za dodatky k původní smlouvě z roku 2011 s firmou DATASYS. Ministerstvo v rozporu se zákonem prodloužilo dobu plnění zakázky. Podle úřadu ale tato změna mohla umožnit účast i jiných firem. „Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl v rozhodnutí Rafaj.

Ministerstvo pro místní rozvoj má se zakázkou problémy dlouhodobě. Nyní musí znovu vybrat firmu na aktualizaci elektronického systému. Neuspělo totiž u ÚOHS s rozkladem proti pokutě a zákazu plnění smlouvy s původně vybranou firmou.

V NEN je evidováno 1 377 veřejných zakázek o celkové hodnotě 11,41 miliardy korun bez DPH. Zakázku na aktualizaci ministerstvo zadalo firmě Dezadata Group. Na návrh společnosti QCM, která byla jedním z neúspěšných uchazečů a iniciátorem řízení u antimonopolního úřadu, ale ÚOHS uložil zákaz plnění smlouvy.

ÚOHS uložil ministerstvu půlmilionovou pokutu kvůli tomu, že zadalo aktualizaci NEN bez předchozího uveřejnění. Ministerstvo pochybilo podle antimonopolního úřadu i tím, že nevymezilo požadavky na předmět plnění v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídky. Tím diskriminovalo potenciální dodavatele, kteří systém neznali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek