Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řidiči autobusů na Ústecku ustoupili, za vyšší platy ve středu stávkovat nebudou

Řidiči autobusů na Ústecku ustoupili, za vyšší platy ve středu stávkovat nebudou

Řidiči linkových autobusů v Ústeckém kraji stávkovat ve středu nebudou. Odboráři na severu Čech se nakonec připojí k ultimátu republikového svazu, které vyprší 15. března. ČTK to dnes řekl za stávkovou komisi pro Ústecký kraj Josef Linhart.

„Přidáváme se k Odborovému svazu dopravy, stávková pohotovost trvá,“ uvedl Linhart. Ke stávce v Ústeckém kraji se podle odhadu odborářů bylo připraveno připojit zhruba 500 řidičů, kteří nejsou spokojeni s výší mezd.

Stávka by se tak dotkla většiny cestujících linkovými autobusy v Ústeckém kraji. Dopravu zajišťují pro samosprávu čtyři společnosti, odbory tří z nich vyhlásily 10. ledna stávkovou pohotovost.

Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč, aniž ale na zvýšení poskytla peníze z rozpočtu. Šoféři očekávali, že rozdíl v platech oproti loňsku bude několik tisíc, dostali ale většinou řádově několik stovek korun navíc. Příčinou bylo sloučení prémií se základní složkou platu.

Kraj nabídl dopravcům uzavření dodatků, na základě kterých by dostali 5,7 milionu korun navíc na každou smlouvu uzavřenou na konkrétní oblast krajské dopravy. Kraj by tak celkem přidal 85 milionů korun.

Společnost ČSAD Slaný se ke stávce nepřipojila. Vedení firmy Arriva Teplice se podle Linharta dohodlo s odboráři, že zachová prémiovou složku mezd. „Ještě máme před vyjednáváním o kolektivní smlouvě,“ uvedl Linhart, který předsedá odborům teplického dopravce. Podle zdrojů ČTK stávku odvolali také odboráři firmy Autobusy Karlovy Vary a rovněž odboráři společnosti BusLine, která zajišťuje více než polovinu krajských spojů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek