Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rok a půl nebyl v Senátu, nyní se rozhodl skončit. Absentér Čuba se vzdává senátorského mandátu

Rok a půl nebyl v Senátu, nyní se rozhodl skončit. Absentér Čuba se vzdává senátorského mandátu

Senátor František Čuba (SPO) se po roce a půl, kdy se nebyl schopný dostavit do Senátu, rozhodl vzdát mandátu. Oznámil to dopisem, který dnes při schůzi horní komory přečetl senátor Ivo Valenta (za Soukromníky). Dvaosmdesátiletý Čuba uvedl, že se rozhodl věnovat rodině, dál chce pracovat i jako poradce prezidenta Miloše Zemana.

„Oznamuji, že jsem se rozhodl rezignovat na pozici senátora a můj oficiální rezignační dopis bude koncem měsíce února doručen předsedovi Senátu,“ citoval Valenta z Čubova dopisu.

Odstupující senátor se podle něj chtěl dnešního jednání horní komory zúčastnit osobně, ale vývoj událostí ho prý "přivedl k jinému závěru". Svůj krok zdůvodnil tím, že byl v posledních měsících, stejně jako jeho příbuzní a přátelé, vystaven silnému tlaku a nepříjemným útokům a že svým blízkým nechce dál nechat ubližovat.

Čuba se jednání v Senátu zúčastnil naposledy v srpnu 2016. Od té doby absentoval ze zdravotních důvodů. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) počátkem roku doporučil Čubovi v dopise zvážit rezignaci na mandát. Senátor podle tiskové tajemnice horní komory Evy Davidové stručně odpověděl až po více než měsíci, že to uváží.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) kvůli pokračující absenci počátkem roku opět v dopise doporučil Čubovi, aby zvážil rezignaci na mandát. Senátor podle tiskové tajemnice horní komory Evy Davidové stručně odpověděl až po více než měsíci, že to uváží.

Čuba patří do pětičlenného Klubu nezávislých senátorů. Po jeho rezignaci tato frakce zanikne pro nedostatečný počet členů. Zbývající členové klubu na Čubovu rezignaci ústy svého předsedy Jana Veleby (SPO) reagovali ve společném prohlášení pouze tím, že ji berou na vědomí, respektují a vyjádřili pochopení pro jeho postup.

Zeman bude muset po Čubově rezignaci vyhlásit letos druhé doplňovací senátní volby, tentokrát na Zlínsku. Konat se budou do 90 dnů, tedy pravděpodobně do konce května.

Před Čubou dosud na mandát rezignoval pouze jeden senátor, a to v lednu 2007 ze zdravotních důvodu Petr Skála. Chomutovsko zastupoval jen tři měsíce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek