Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozpolcená společnost není jen česká specialita. Proč se občané dělí na dva tábory?

Rozpolcená společnost není jen česká specialita. Proč se občané dělí na dva tábory?

Druhé kolo českých prezidentských voleb dopadlo podle očekávání velmi těsným výsledkem. V kontextu světové politiky ovšem podobná polarizace společnosti není ničím výjimečným. Třeba i referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie skončilo velmi těšně a o osudu Spojeného království tehdy rozhodla necelá čtyři procenta voličů. Stejně tak konečný zisk hlasů při posledních prezidentských volbách ve Spojených státech byl jen o dvě procenta vyšší pro demokratku Hillary Clinton. Ač v případě USA vyhrál nakonec díky složitému systému volitelů Donald Trump, trend je jasný. Demokratické společnosti mají tendenci dělit se na dva poměrově velmi vyvážené tábory. 

Tento trend souvisí jak s chováním lidí, tak také s působením médií na společnost a aktuálních tématech. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře je rozdělování společnosti na dva rovnocenné tábory přirozené. „Lidé mají potřebu se dávat na stranu většiny a následovat to, co vnímají jako trend. Pokud existuje více skupin různých názorů, pak se přirozeně slévají do menšího počtu silnějších, které jsou ale vůči sobě vyhraněny,“ vysvětluje Bednář s tím, že základním předpokladem tohoto principu je právě možnost demokratické volby z více možností.  

V této situaci, kdy společnost cítí rozdělení na dva tábory, sílí pocit jedince, že jeho hlas má větší váhu. To jednak zvyšuje celkovou volební účast a na druhou stranu také vzájemně mobilizuje oba názorové proudy. Roli hraje i fakt, že na výběr jsou v určitých typech voleb, například v těch prezidentských, jen dvě možnosti. Právě tento faktor má za následek i takzvanou protestní volbu. Část voličstva totiž není zcela vyhraněna, ale přesto jednu volbu preferují více, než druhou a z protestu tedy zvolí protistranu. Tento efekt se rovněž děje na obou stranách barikády. 

Svoji roli přitom hrají i témata, která společnost v danou chvíli řeší. Typickým příkladem může být migrace. „Zdá se ale, že většina evropských zemí má v současné době témata, která dělí společnosti na poloviny. Týká se to národního a nadnárodního rozměru témat, kam bych řadila i téma imigrace. Je to možná jistá forma probuzení sebezáchovného nacionalismu, která však má často velmi konfrontační a bezohledný charakter, “ říká Olga Gubová z katedry Společenských věd Vysoké školy báňské. A právě agenda nastolených témat hraje při volbách, zdá se rozhodující roli. „Jisté je, že se v Evropě něco podstatného mění, není ovšem zcela jasné, která tendence bude mít navrch,“ dodává Gubová. 

Významnou měrou ovšem na společnost působí také média. Právě ony sehrávají podstatou roli v mobilizaci potenciálních voličů. „Ta totiž ty dvě poloviny aktivizují a dávají jim společná témata, podle kterých se mohou vzájemně dále aktivizovat. Stačí se podívat, jak před volbami fungovaly Parlamentní listy,“ uvádí konkrétní příklad mediální publicista Leoš Kyša. Ač ta média, která sama sebe s oblibou nazývají alternativními, konzumuje menší část voličů, jejich vyhrocenější rétorika způsobuje, že čtenáři aktivně mobilizují i své okolí a jejich dopad se tím vyrovnává.

„Média hrají klíčovou roli, ale jinak, než se dříve myslelo. Dnes především nastolují agendu a určují její intenzitu, ale nemají moc ovlivnit bezprostředně směr názoru a rozhodování. Volby byly mediálně velmi intenzivně prezentovány, takže média lidi mobilizovala. Mluvilo se o tom, že jsou důležité, a tak byly považovány za důležité,“ doplňuje Vojtěch Bednář k vysoké volební účasti v druhém kole českých prezidentských voleb.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek