Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozruch kolem údajného sledování Chovance vojenskou rozvědkou sílí. Do kauzy se vložil premiér

Rozruch kolem údajného sledování Chovance vojenskou rozvědkou sílí. Do kauzy se vložil premiér

Údajným sledováním ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) agentem Vojenského zpravodajství se možná bude na dnešním zasedání zabývat Bezpečnostní rada státu, připustil před novináři premiér Bohuslav Sobotka. Podle informací Blesk.cz premiér kvůli kauze svolal na čtvrtek schůzku, na níž vedle ministrů vnitra a obrany má dorazit i šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun. Ten v rozhovoru pro Českou televizi popřel, že by agent jeho rozvědky fotografoval dům ministra. Prý řádně plnil jiné úkoly.

Agent Vojenského zpravodajství byl podle médií zadržen při focení v okolí domu užívaného ministrem Chovancem. „Podle neoficiálních informací se měli armádní zpravodajci zajímat o jinou budovu o několik ulic dál. Lidé z Chovancova okolí tomu však nevěří,“ napsal server Seznam zprávy.

„Kategoricky vylučuji, že by Vojenské zpravodajství sledovalo pana ministra nebo jeho dům,“ řekl šéf útvaru Jan Beroun pro ČT. Odmítl, že by zadržení agenta mohlo mít ve Vojenském zpravodajství personální dohru. Předpokládá, že se mu poslancům z komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství podaří vysvětlit úkoly, které zadržený agent plnil. Odmítl je ale popsat. „Jsem stoprocentně přesvědčen, že se to na místě vysvětlí a že jsme konali správně,“ dodal Beroun.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) zpravodajci v Praze 6 plnili úkoly vyplývající z jejich zákonné působnosti a měli k tomu všechna potřebná povolení. Zprávu vnímá Stropnický jako snahu o mediální zviditelnění Chovance před víkendovým sjezdem sociální demokracie, na kterém bude ministr usilovat o obhajobu funkce prvního místopředsedy strany.

Kauzou se vedle bezpečnostní rady státu bude zabývat také příslušná sněmovní komise. Podle informací serveru Blesk.cz chce údajně premiér Sobotka celou situaci ve čtvrtek probrat s oběma zainteresovanými ministry. Dorazit má i šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Informaci serveru potvrdil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. „Dnes se má sejít premiér Sobotka s ministrem vnitra i naším panem ministrem,“ uvedl. Mluvčí vlády Martine Ayrer ale údajně o žádné schůzce neví.