Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rumburskou sestru chybně označili za vražedkyni, jako soudní znalci končí

Rumburskou sestru chybně označili za vražedkyni, jako soudní znalci končí

Soud lékaře Radka Matlacha a Jiřího Závodského vyškrtl ze seznamu znalců. Důvodem vyškrtnutí byl jejich posudek v kauze údajných vražd v nemocnici v Rumburku.

Znalci původně došli k závěru, že bývalá zdravotní sestra Věra Marešová vraždila pacienty draslíkem. Jejich posudek se stal základem pro rozhodování soudu, dokud ho nevyvrátili další znalci a justice ženu označila za nevinnou.

„Důvodem byla jejich závažná pochybení při zpracování společného znaleckého posudku, která vedla k nesprávnému odbornému závěru,“ řekla mluvčí krajského soudu v Ústí nad Labem. Soud dospěl k názoru, že nevykonávali svoji činnost řádně.

Znalci z olomoucké fakultní nemocnice už dříve ostře odsoudili práci obou znalců v případě úmrtí poslední pacientky z června 2014. Závěry o podání draslíku označili za diletantskou interpretaci. Znalci obžaloby podle znalců z Olomouce špatně provedli i pitvu. „I to samotné provedení pitvy vybočuje ze standardů. To, co předvedli (Radek Matlach a Jiří Závodský), označuje nezájem nebo lajdáctví. Nevím, jak bych to hodnotil jinak,“ řekl tehdy lékař Martin Dobiáš.

Věra Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v nemocnici v Rumburku. Obžaloba byla opřená právě o posudek obou znalců. Soud nakonec bývalou sestru pravomocně zprostil viny. Dospěl k názoru, že se nepodařilo prokázat, že by se skutky vůbec staly.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek