Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská interpretace srpna 1968 byla pochybná, říká Sobotka. Zemanovy výroky prý v rozporu s vládou nejsou

Ruská interpretace srpna 1968 byla pochybná, říká Sobotka. Zemanovy výroky prý v rozporu s vládou nejsou

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes interpretaci událostí roku 1968, která nedávno zazněla z ruského média, označil za velmi podivnou. Novinářům to řekl při příchodu na summit EU a zemí Východního partnerství v Bruselu.

Proti textu na webu ruské armádní televize, který obhajoval invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, se přímo v Rusku při setkání s premiérem Dmitrijem Medveděvem ohradil i český prezident Miloš Zeman. Předseda ruské vlády se od textu distancoval.

Sobotka dnes také novinářům řekl, že podle jeho názoru nejsou Zemanovy výroky „nějak v rozporu s tím, jaká je česká zahraniční politika vůči Ukrajině, vůči Gruzii, Moldávii a dalším zemím, které se podílí na Východním partnerství".

Český premiér ovšem zároveň upozornil, že anexe Krymu byla závažným porušením mezinárodního práva, se kterým se Evropa nemůže smířit. Podle Sobotky také platí, že unijní protiruské sankce, zavedené kvůli ruskému postupu na východě Ukrajiny, jsou velmi těsně propojeny s plněním mírových dohod. „Není je možné rušit bez toho, aby bylo dosaženo pokroku při plnění dohod z Minsku, bez toho, aby byla jasně nastavena pravidla z hlediska vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem," uvedl Sobotka.

Prezident Zeman, který dnes končí návštěvu v Ruské federaci, přitom nedávno v projevu před Parlamentním shromážděním Rady Evropy uvedl, že by místo sankcí, které Zeman považuje za nefunkční, doporučoval „komunikaci mezi lidmi na mnoha úrovních". Anexi Krymu označil za „hotovou věc".