Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruský hacker zadržený v Česku může být vydaný do USA. Podle FBI útočil i na Clintonovou

Ruský hacker zadržený v Česku může být vydaný do USA. Podle FBI útočil i na Clintonovou

Rus Jevgenij Nikulin může být vydaný do Spojneých států, potvrdil to vrchní soud v Praze. Třicetiletý Rus, kterého loni v říjnu zadržela česká policie na základě amerického zatykače, se tomu snažil zabránit, preferoval extradici do vlasti. Konečné slovo bude mít ministr spravedlnosti.

"Účelem řízení o vydání není hodnotit důkazy v tom směru, zda se vyžádaný (Nikulin) skutečně dopustil trestné činnosti," upozornil předseda soudního senátu Karel Šemík. Podle něj nejsou dány žádné důvody pro nepřípustnost Nikulinova vydání do Spojených států.

 

USA Nikulina viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné z útoku na profesní síť Linkedin.

Nikulin popírá, že je hackerem. Obvinění podle něj vycházejí pouze z tvrzení agentů americké FBI, kteří po něm prý výměnou za beztrestnost chtěli, aby se přiznal k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva už dříve uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání do USA zabránila. O Nikulinovu extradici Rusko požádalo ve stejný den jako Spojené státy, a to na základě zatykače kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Podle českého státního zastupitelství je v souladu se zákonem vydání do obou zemí. V USA Nikulinovi hrozí výrazně vyšší trest.