Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S ekonomickou situací jsou ze zemí Visegrádu nejvíce spokojení Češi. Slováci ji hodnotí nejhůř

S ekonomickou situací jsou ze zemí Visegrádu nejvíce spokojení Češi. Slováci ji hodnotí nejhůř

Ekonomickou situaci svého státu hodnotí z obyvatel zemí Visegrádské čtyřky nejlépe Češi. V hodnocení životních podmínek svých domácností jsou druzí za Poláky. Vyplývá to z průzkumů mezi obyvateli Česka, Slovenska, Polska a Maďarska na konci loňského a začátku letošního roku. Jejich výsledky dnes zveřejnilo české Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nejhůře hodnotí ekonomickou situaci Slováci, ale kladných odpovědí ve všech čtyřech státech v poslední době přibývá.

Současnou ekonomickou situaci ve státě označilo za dobrou 40 procent Čechů, za špatnou 19 procent. U Poláků také převažovaly kladné odpovědi, kterých bylo 33 procent proti 20 procentům záporných. Naopak Maďaři a Slováci byli spíše pesimističtí. V Maďarsku bylo záporných hodnocení 27 procent, kladných 21 procent. Na Slovensku měla negativní hodnocení více než dvojnásobnou převahu - bylo jich 42 procent proti 19 procentům pozitivních.

V porovnání s předchozím průzkumem z loňského léta se hodnocení ekonomické situace ve všech čtyřech zemích zlepšilo. V Česku a Maďarsku bylo nejlepší od roku 1999 a v Polsku a na Slovensku zhruba od roku 2008. Podle aktuálního průzkumu také převažoval podíl dotázaných, kteří očekávají další zlepšení situace, nad lidmi čekajícími zhoršení. Nejvíce bylo ve všech čtyřech zemích lidí, podle kterých se situace nezmění.

V hodnocení životních podmínek svých domácností bylo nejvíce kladných odpovědí v Polsku. Jako dobré tam podmínky hodnotilo 56 procent lidí, jako špatné šest procent. Druzí jsou Češi, kde bylo kladných odpovědí 48 procent a záporných 13 procent. Také v Maďarsku a na Slovensku kladná hodnocení převažovala. U Slováků bylo kladných odpovědí 36 procent a záporných 17 procent. Z dotázaných Maďarů hodnotilo podmínky jako dobré 29 procent a jako špatné 23 procent.

Pro všechny čtyři země podle CVVM platí, že aktuální hodnocení životních podmínek domácností bylo nejlepší od roku 1999, kdy se srovnatelná měření v zemích V4 provádějí. Většina obyvatel všech čtyř zemí předpokládá, že se podmínky v nejbližší budoucnosti nezmění.