Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S podporou Okamury bych měla problém, vláda proti EU by mě zklamala, říká pro INFO.CZ Jourová

S podporou Okamury bych měla problém, vláda proti EU by mě zklamala, říká pro INFO.CZ Jourová

Obavy z toho, že by Česko pod vedením nové vlády Andreje Babiše změnilo proevropský kurz, nemá. Pokud by se tak ale stalo, pociťovala by velké zklamání. Důležité podle ní nyní bude, jak se příští vláda uvede v Bruselu a co bude obsahovat její program. „Pokud by měl být značně ovlivněn například tím, co říká pan Okamura, tak s tím bych měla problém dost značný,“ svěřuje se v rozhovoru pro INFO.CZ česká eurokomisařka Věra Jourová, která je zároveň členkou hnutí ANO. Jaká jsou očekávání od nové české vlády v Evropské komisi? Co Věra Jourová svým kolegům odpovídá? A co říká na kritiku EU, která zaznívala v předvolební kampani z úst Andreje Babiše? Máme ji brát vážně? 

Parlamentní volby v Česku vyhrálo hnutí ANO a bude sestavovat vládu. Šéf hnutí Andrej Babiš v předvolební kampani často kritizoval EU a u mnoha lidí tím vyvolal nervozitu ohledně toho, zda bude nová vláda proevropská. Sdílíte tyto obavy?

Nesdílím. Vstupovala jsem do hnutí, které se v určitých parametrech změnilo, ale v tomto naštěstí zůstává stejné. Je konstruktivně proevropské a nesouhlasí se vším, co přichází z Bruselu, což už žádní rozumní lidé ani v jiných zemích dělat nemohou, protože to ne vždy vyhovuje všem. Hnutí tedy naprosto jasně chápe, proč je důležité, aby bylo Česko členem Evropské unie, a proč je to dobré pro lidi, kteří v něm žijí.

A jak do toho zapadají kritická slova Andreje Babiše?

Samozřejmě, že se mi nelíbily některé výroky směrem k EU před volbami. Brala jsem to ale trochu s rezervou. Nyní se těším na spolupráci s novou vládou, která bude konstruktivně proevropská. Pokud by tomu tak nebylo, tak by to pro mě bylo velké zklamání.

Ve hře je scénář, že se na vládě může podílet nacionalistická, xenofobní a protievropsky zaměřená strana SPD Tomia Okamury, případně komunisté. Pro některé lidi, kteří jsou v hnutí ANO, nebo s ním spolupracují, například byli za něj zvoleni do Evropského parlamentu, je taková podoba vlády nepředstavitelná a těžko skousnutelná. To samé platí o spekulované podpoře současnému prezidentovi Miloši Zemanovi v jeho obhajobě prezidentského úřadu. Je pro vás něco takového problém a jak se k tomu stavíte?

Odpovím vám jako politik. Je to předčasné. Pro mě je důležité, jaký bude mít příští vláda program a co se v něm objeví ve vztahu k EU. Pokud by to mělo být značně ovlivněno například tím, co říká pan Okamura, tak s tím bych měla problém dost značný. Například kdyby se v něm objevilo referendum o vystoupení z EU.

Jak byste se zachovala, pokud by k tomu došlo?

Očekávám, že se tady nyní zkonsoliduje situace, vyjasní se, jaký bude vládní program, a český premiér přijede co nejdříve na některou z Evropských rad, aby představil Česko jako zemi, která je týmový hráč v EU a která svým dílem přispěje k tomu, aby unie byla silnější.

Bude to stačit pouze ve verbální rovině, nebo by vláda měla přijmout nějaký konkrétní závazek?

Sama jsem byla velmi intenzivně zapojena do přípravy programového prohlášení této vlády, a vím proto, že to není žádný cár papíru. Je to naprosto jasný závazek vlády, jak bude přistupovat k určitým věcem. V momentě, kdy Evropa je na křižovatce, nabírá dech a rozhoduje se, jak bude pokračovat dál, tedy že bude klubem silných zemí, tak si myslím, že je důležité, aby se česká vláda rychle zkonsolidovala a řekla, jakým způsobem do toho klubu zapadne a co tam bude dělat. Pro partnery v Evropě je toto velmi důležité, nejen pro mě.

Mluvila jste o tom s panem Babišem? Chystáte se mu to připomenout?

Mluvili jsme o tom průběžně během doby, kdy byl ministr financí. On se tehdy velmi zlobil nad přístupem kolegů v Evropské komisi z oblastí financí k jeho návrhu na zřízení mechanismu reverse charge (přenesená daňová povinnost; pozn. red.). V tom jsem ho chápala, protože on té věci hodně věřil a narazil na velký odpor. Vedli jsme ale více debat a pan Babiš opakovaně říká, že pro nás jiná alternativa, než být silným hráčem v Evropě, není.

Ptají se vás na budoucí směřování české vlády vaši kolegové v Evropské komisi?

Kolegové mi blahopřáli k volebnímu vítězství hnutí, kterého jsem členkou, a zároveň se mne ptali, co od toho můžou čekat. Jsem v tomto optimistka. S hnutím jsem strávila určitý čas a nevidím žádnou změnu a myslím si, že to může znamenat, že se zejména po změně rozložení sil po brexitu Česko stane silným hlasem, který bude zaznívat ze střední, potažmo východní Evropy. Bude také velmi důležité, jak se sladí Česká republika se Slovenskem v evropské politice, a to hlavně za situace, kdy vidíme, že v Polsku a Maďarsku máme určité problémy.

Pokud by se nakonec opravdu stalo, že se na vládě budou podílet protievropské a xenofobní strany, čehož se i vy sama obáváte, co to může udělat s hnutím ANO?

Nemám teď úplně dobrý odhad, protože nejsem s kolegy v každodenním kontaktu a nemohu vnímat vnitřní atmosféru. Pokud odhlédnu od toho, že je to záležitost principu, tedy zda se to vůbec smí a dá udělat, a pro mne by to byla velmi nepříjemná představa, tak by bylo důležité, co by bylo za to. Tedy jaké by byly podmínky pro vládu a jak autonomně by mohla rozhodovat o zásadních věcech včetně záležitostí vůči EU.