Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Scénář druhé Zemanovy inaugurace: Prezidenta čeká výrazná změna. Kde ho můžete vidět naživo?

Scénář druhé Zemanovy inaugurace: Prezidenta čeká výrazná změna. Kde ho můžete vidět naživo?

Od čtvrtka začne prezidentu Miloši Zemanovi běžet nové funkční období. S tím se už tradičně pojí také slavnostní inaugurace. Akt, na kterém prezident skládá na společné schůzi Senátu a Poslanecké sněmovny slib. Letos se prezident ujme úřadu ale v méně opulentní atmosféře než před pěti lety. Chybět bude například i tradiční vojenská přehlídka, což je oproti předchozí inauguraci výrazná změna. To vše ale podle hradního protokoláře Vladimíra Kruliše proto, aby se na III. nádvoří Pražského hradu vešlo více lidí, kteří chtějí na vlastní oči vidět nově zvoleného prezidenta.

 

Vše by mělo vypuknout úderem 14. hodiny. A začne to trochu jinak než před pěti lety. Tehdy totiž končil mandát prezidentu Václavu Klausovi. Hrad se proto uzavřel a ze střechy zmizela také prezidentská standarta. Tentokrát ale Miloši Zemanovi mandát volně navazuje, Hrad proto zůstane symbolicky „odemknutý“ a vlajka se státním znakem bude nad Prahou dál plápolat.

„Základní změna je, že pan prezident Zeman si přál, aby to bylo více pro lidi. Aby se mohli přijít podívat, a my v žádném případě neomezovali pohyb na hradních nádvořích,“ řekl Blesk Zprávám ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

„Při první inauguraci byla standarta stažena, panu prezidentovi Klausovi končil mandát 7. března o půlnoci. A teprve 8. března prezident Zeman skládal nový slib. Kdežto teď mandát trvá až do půlnoci 8. března, když pan prezident Zeman 8. března složí slib, tak mandát přechází. Ani standarta se nestahuje a znovu nevytahuje,“ upřesnil Kruliš.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek