Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf GIBS Murín chce mluvit před poslanci, má prý informace týkající se Babiše

Šéf GIBS Murín chce mluvit před poslanci, má prý informace týkající se Babiše

Michal Murín, ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), požádal o slyšení před sněmovním bezpečnostním výborem. Promluvit by chtěl také před komisí pro kontrolu inspekce. Chce prý poslancům předat informace týkají veřejné kritiky premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) na jeho adresu. Murín odmítl odejít, není si prý vědom pochybení. Vyplývá to z vyjádření, které zveřejnil mluvčí GIBS Ivo Mitáček na webu.

Inspekce uvedla, že Babiš Murína v únoru dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce. V posledních dnech Babiš ředitele GIBS veřejně kritizuje.

Poslanci ODS Pavel Žáček a Jana Černochová dnes informovali, že iniciovali svolání mimořádné schůze bezpečnostního výboru na čtvrtek 8. března ráno. Murín by měl podle nich na jednání dorazit.

Ve středu Babiš novinářům řekl, že v Murína nemá důvěru. Zdůvodnil to dokumenty z olomouckého vrchního státního zastupitelství, které nemůže zveřejnit. Tvrdí, že z nich vyplývají Murínova pochybení, jež měla být potrestána kázeňsky. Babiš také prohlásil, že toto řízení bylo vyřízeno velice nestandardně.

Dnes Babiš při interpelacích ve Sněmovně upřesnil, že loni v dubnu dostal tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dokumenty, které se týkaly možného kárného řízení s Murínem. Jeho podřízení sepsali referátník a navrhli mu zahájení kárného řízení o kázeňském přestupku. Referátník ale podle Babiše zmizel.

"(Murín) sdělil, že došlo mezi ním a předsedou vlády k písemné komunikaci, ve které se ke svému jednání vyjádřil s tím, že se žádného protiprávního jednání nedopustil. Ředitel GIBS nebyl nikdy kázeňsky trestán a nebylo s ním ani žádné kázeňské řízení do dnešního dne zahájeno," uvedl Mitáček. Dodal, že dokumenty, o nichž Babiš hovořil, zná Murín jen zprostředkovaně.

Babiš ve středu na tiskové konferenci také nepřímo odkázal na případ Beretta, který se týká úniků informací z vyšetřování, v němž Murín v loňském roce vypovídal jako svědek. V této věci Murín podle svého mluvčího nebyl zbaven mlčenlivosti, a tak se se nemůže nijak bránit. "Pokud dojde ke zbavení mlčenlivosti, tak se vyjádří," dodal Mitáček.

Co je to GIBS a jaké má pravomoci? Čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek