Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Selhání policie a tajných služeb? Britský terorista pobýval v Česku, předtím bojoval za Islámský stát

Selhání policie a tajných služeb? Britský terorista pobýval v Česku, předtím bojoval za Islámský stát
 

Volně průchodné evropské hranice i opakované selhávání politiků, tajných služeb a policie by mohly jednou vést k nebezpečí teroristického útoku také v České republice. Naznačuje to případ britského džihádisty, který bojoval před několika lety v Sýrii, ale pak se volně pohyboval po celé Evropě. Podle britského soudu a tajných služeb pobýval také v Česku. Bez kontroly a povšimnutí úřadů.

Pětatřicetiletý britský občan bangladéšského původu přiznal, že v minulosti bojoval za Islámský stát v Sýrii. Po návratu ale trvalo několik let, než mu po dlouhých soudních tahanicích byl v pátek odebrán na základě protiteroristického zákona pas. Mezitím volně cestoval. Navštívil například Švédsko, Egypt, Řecko a Bulharsko, odkud byl ale pro podezření z podpory islamistických skupin deportován v listopadu 2014 do Británie.

Přesto na začátku roku 2015 zcela bez problémů přijel do České republiky. Britské tajné služby a ministerstvo vnitra sice navrhly zabavení jeho pasu, ale dokud nerozhodl soud, mohl dál volně cestovat. O kauze informoval v neděli britský deník Daily Mail. Ani z jeho zprávy ale není jasné, zda britské instituce vůbec varovaly české úřady před nebezpečným člověkem. S vysokou pravděpodobností ne a to svědčí o tom, že potenciální teroristé mohou dál volně cestovat Evropou bez obav z toho, že by byli nějak kontrolováni.

Další podrobnosti čtěte na webu Reflex.cz.