Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Senátní absentér Čuba vymyslel, co provede se statisíci za neodvedenou práci. Bude je posílat do fondu spřízněného senátora

Senátní absentér Čuba vymyslel, co provede se statisíci za neodvedenou práci. Bude je posílat do fondu spřízněného senátora

Senátor za SPO František Čuba se v reakci na kritiku, že už se kvůli zdravotním problémům devět měsíců neukázal v horní komoře parlamentu, rozhodl naložit se svým platem a náhradami. Konkrétně se rozhodl pro Studijní fond senátora a vlastníka hazardní společnosti SYNOT Ivo Valenty. SPO kolem senátorovy absence dlouho chodila po špičkách a vymýšlela, jak z toho ven. Mandátu se politik nevzdá.

„Moje mzdové prostředky a cestovní náhrady budou převáděné vhodnému nadačnímu fondu nebo sdružení, který zabezpečuje podporu studentů a rozvoj mladých talentů. Do konce měsíce podám trvalý příkaz k převodu zasílaných mzdových prostředků a cestovních náhrad přímo na účet zvoleného subjektu,“ citoval minulý týden před novináři předseda SPO Jan Veleba z Čubova dopisu, který mu senátor poslal.

Nyní už je jasné, kam peníze půjdou. Čuba si vybral Studijní fond senátora Ivo Valenty, který pomáhá studentům středních, vyšších a vysokých škol s trvalým bydlištěm na Slovácku nebo ve Zlínském kraji financovat jejich studijní pobyty v zahraničí. Do fondu, který spravuje Nadace SYNOT už posílá svůj příjem ze Senátu a za funkci zastupitele Zlínského kraje také majitel SYNOTu Ivo Valenta.

Čuba se v senátu kvůli zdravotním problémům neukázal od 24. srpna loňského roku. Přesto si nevzal nemocenskou a dál pobíral plat a náhrady ve výši zhruba 122 tisíc korun měsíčně. Za takové jednání byl senátor kritizován. V reakci na tlak se minulý týden rozhodl svého platu vzdát, to však zákon neumožňuje. Zvolil tedy nakonec variantu s nadačním fondem.

Do Senátu se chce František Čuba v každém případě vrátit hned, jak mu to dovolí jeho zdraví po náročné operaci. Jeho mandát za Zlínský kraj mu vyprší až v roce 2020.