Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Senátní volby v Mostě neplatí. Jak skončí spor v hnutí Severočeši?

Senátní volby v Mostě neplatí. Jak skončí spor v hnutí Severočeši?
 

Verdikt Nejvyššího správního soudu je mimořádný. V novodobé historii Česka takto u voleb do horní parlamentní komory rozhodl jen jednou. Vítězka voleb Alena Dernerová zvažuje, že se opakovaného hlasování zúčastní za jinou stranu.

Justice vyhověla trojicí stížností. Jak je v regionu poměrně časté, spor se točí kolem hnutí Severočeši. To je kvůli starým neshodám rozštěpené na dva znepřátelené tábory. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou, vítězku voleb, za řádnou kandidátku hnutí.

Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, v druhém kole získala 70,8 procenta hlasů.

Mostecký magistrát podle soudu chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková.

Podle Bronislava Schwarze, který vystupuje jako předseda Severočechů, chtěla Jeníčková odvolat Dernerovou z voleb kvůli osobní mstě. "Paní Dernerová měla jediná odvahu označit paní Jeníčkovou za symbol korupce na Mostecku," řekl Schwarz.

Rozhodnutí NSS je výjimečné
Soud jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě. Pouze v roce 2004 zrušil výsledek hlasování v Praze 11 kvůli porušení pravidel volební kampaně. Ústavní soud ale rozsudek anuloval a senátorem zůstal Jan Nádvorník z ODS.
Připomněl, že někdejší náměstkyně primátora Mostu Jeníčková nedávno dostala nepravomocně podmínku za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014.

Dernerová už uvedla, že je připravená zúčastnit se i opakovaného hlasování. I když možná jako kandidát jiné strany. Nabídek prý má dostatek.

Severočeši si zpestřili i krajské volby

Jeníčkové se před volbami podařilo stáhnout kandidátku Severočechů do krajských voleb, kde jí vyhověl krajský úřad. Odvolaní kandidáti nenašli zastání ani u krajského soudu, který argumentoval podobně jako dnes NSS.

Na tahu asi bude prezident
Pokud volby na Mostecku zůstanou neplatné, Miloš Zeman bude muset podle volebního zákona vyhlásit v obvodu opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů od chvíle, kdy soud shledal návrh na neplatnost říjnových voleb opodstatněným.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek