Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šest lidí obviněno v souvislosti s poradenstvím Škody JS. Stopy vedou až na Ukrajinu

Šest lidí obviněno v souvislosti s poradenstvím Škody JS. Stopy vedou až na Ukrajinu

Celkem šest lidí bylo Národní centrálou proti organizovanému zločinu obviněno ze zpronevěry a krácení daní kvůli proplácení poradenských služeb firmou Škoda JS, a to v souvislosti s obchodováním na Ukrajině. Na webu pražského vrchního státního zastupitelství o tom dnes informoval dozorující státní zástupce Ondřej Trčka. 

Policie zahájila trestní stíhání 2. ledna. Z právní kvalifikace vyplývá, že kriminalisté šestici viní ze zpronevěry se škodou přesahující pět milionů korun. Obviněným tak hrozí pět až deset let vězení. Trčka uvedl, že s ohledem na vyšetřování a zájem na objasnění věci nebude v současné době poskytovat žádné další informace.

Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, dodává technologie pro jadernou energetiku. Kromě výroby dílů jaderných elektráren se zabývá také řízením projektů. Podílí se na výstavbě, provozu a modernizaci elektráren v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Finsku, Arménii a na Ukrajině.

Na sklonku roku 2014 provedli ve firmě razii policisté. Došli si pro listiny, jejichž zajištění si vyžádaly švýcarské justiční orgány. Deník Právo poté napsal, že Švýcarsko firmu podezírá z uplacení ukrajinského člena parlamentu, konkrétně předsedy parlamentní komise pro energetiku Mykoly Martynenka, za zprostředkování zakázek.