Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šikana, diskriminace, plýtvání zdroji. Na vedení pražských strážníků se valí lavina stížností nespokojených strážníků

1080p720p480p360p240p

Strážníci se bouří. Podle jejich stížností, které má server Info.cz k dispozici, už mají dost věčného ponižování a šikany ze strany svých nadřízených a žádají rovné pracovní podmínky. Výtky přitom míří až do nejvyšších pater vedení městské policie – až k policejnímu řediteli Eduardu Šusterovi.  Info.cz oslovil i vedení městské policie, ale to do vydání článku nereagovalo.

Podle oficiálních stížností strážníků, které má server Info.cz k dispozici, jsou totiž řadoví policisté běžně šikanováni svými nadřízenými, kteří naopak požívají nezasloužených výhod.

To byl i případ strážnice, která se chtěla vrátit do práce po mateřské dovolené, ale zjistila, že na výplatní pásce má mnohem méně, než když odešla. "Nadřízený mi sdělil, že jsem byla dlouho doma a tak na ohodnocení, jaké mají kolegové, nemám nárok. Obdobné vyjádření se mi dostalo od ředitele Eduarda Šustera. Bylo mi také naznačeno, že v případě, že bych tento problém rozmazávala, ze mnou bude rozvázán pracovní poměr," říká žena ve své dubnové stížnosti s tím, že podobných žen je u městské policie více, ale ze strachu nic neřeší.

To se však podle všeho změnilo. Pro některé strážníky byl k tomu přímým impulzem nedávný článek v deníku Mladá fronta Dnes, který na první stížnosti na vedení obecní policie upozornil a rozhodli se proto promluvit. 

Jedna ze strážnic si na to raději najala advokáta, který nad poměry u městských policistů jenom žasnul. „Má klientka je vystavena nejen psychické šikaně, ale i šikaně finanční, zničení dobrého osobního i pracovního jména. V této organizaci je zřetelná diskriminace, nerovné zacházení se zaměstnanci a další porušování zákoníku práce,“ tvrdí rezolutně advokát strážnice, jejíž jméno má redakce k dispozici ale rozhodla se ho nezveřejňovat.

I další strážci městského pořádku jsou snahou o změnu poměrů povzbuzeni a snaží se o to zasadit i nyní svým přístupem - podáním stížností, aby se již konečně situace zlepšila. „V návaznosti na tento článek bych se chtěla připojit ke stížnostem svých kolegů strážníků. Zejména nerovné zacházení se zaměstnanci se zde praktikuje dnes a denně, za vnitřní politiku MP je mi stydno,“ říká další strážnice.

Ta ve své stížnosti poukazuje na existenci dvojích standardů pro běžné policisty a pro „vyšší šarže“. Rozdílnost je například v možnosti vybírání si dovolených či dokládání propustek, čili vykazování nepřítomnosti v zaměstnání. „Rovněž zacházení s osobními údaji by se dalo hodnotit jako přinejmenším podivné,“ říká.

Dvojí standardy ovšem nemají být jediným neduhem, který městskou policii sužuje. Nejvyšší patra policie včetně jejího ředitele Šustera stížnosti viní z toho, že protežuje své věrné. „Vycházím z podezření, že ředitel Šuster zneužívá prostředky hlavního města Prahy k vylepšení platových podmínek určitých osob ve vedení MP,“ říká další stížnost, která jako příklad uvádí zneužívání takzvaných pohotovostí – tedy situací, kdy strážník řeší mimořádné situace – většinou pouze přivoláním státních policistů.

„Zatímco minulému vedení na tyto pohotovosti stačili dva lidi, nyní jich je čtrnáct,“ píše se ve stížnosti s tím, že měsíčně takto vyplacené prostředky mají přesahovat sto tisíc korun.

Vedení policie se pak nemůže divit, že je pro Pražany nedůvěryhodnou institucí. Podle květnového průzkumu společnosti Phoenix Research ji totiž jako hodnou důvěry vnímá jen 24 procent lidí, opačný názor přitom zastává 58 procent Pražanů.

Je tak otázka, zda budou tyto stížnosti konečným impulsem k odvolání ředitele Eduarda Šustera, pod kterým se již několik týdnů kývá židle. Podle názoru mnohých politiků to totiž není muž na svém místě. „Podle mého názoru pan ředitel Šuster svou roli nezvládá dobře, což se odráží i na činnosti městské policie. Její řízení je ale v gesci koaličního partnera,“ uvedl na konci dubna náměstek primátorky Petr Dolínek. Městská policie spadá ovšem pod radního Libora Hadravu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek