Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skautce z prvomájového průvodu začali vyhrožovat lynčem. Dívka odjela mimo republiku

Skautce z prvomájového průvodu začali vyhrožovat lynčem. Dívka odjela mimo republiku

Skautce, která se 1. května v Brně postavila neonacistům a jejíž fotka se potom rychle stala virální, začali lidé vyhrožovat. Na twitteru o tom informovalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra. Jednat se mělo o facebookovou stránku vyzývající k lynči této dívky. Že pravděpodobně nešlo jen o plané výhružky, naznačuje další postup policie.

„Policie ČR i uživatelé facebooku nahlásili stránku, která vyzývala k lynčování studentky známé z prvomájového průvodu,“ uvedlo na twitteru Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Z další zprávy vyplývá, že internetové výhružky musely být silnějšího rázu.

Na základně výhružek totiž dle centra nyní policie vyhodnocuje rizika a přijímá kroky k zajištění bezpečí dívky. Navíc také zvažuje právní kvalifikaci tohoto nebezpečného jednání. „Považuji za alarmující, že je v České republice lidem, kteří se nenásilně staví za hodnoty humanity a proti nenávisti a fašismu, veřejně vyhrožováno násilím a lynčováním,“ reagovala Lucie na facebooku.

Facebooková skupina se údajně jmenovala Jsem pro veřejné lynčování skautky Lucie Myslíkové. Podle informací, které má redakce INFO.CZ k dispozici, skupina fungovala teprve krátce a počet členů se počítal spíše na desítky. Nyní už stránku nelze dohledat. Podle zdroje, jehož jméno redakce INFO.CZ zná, nyní dívka odjela mimo republiku a s médii už nechce komunikovat.

Skautka Lucie Myslíková se letos stala ikonou prvomájových pochodů proti neonacismu. Dívka se zúčastnila v Brně akce Kdo si hraje, nehajluje, kterou pořádala platforma Brno blokuje.

Na místo přišla ve skautském stejnokroji a s transparentem, na kterém stálo „Vychováváme i vaše děti“. Její fotografie, na které diskutuje s příznivcem krajní pravice, obletěla nejen česká média, ale objevila se i ve zpravodajství CNN, The New York Times, The Independent nebo The Guardian.  Podporu Lucii vyjádřila například i dcera Nicolase Wintona Barbara.

Tento týden dívka ještě ochotně poskytovala rozhovory. „Ačkoliv je skauting apolitický, tak vyhranění vůči totalitním režimům a konkrétně fašismu, který skauting kdysi zakázal, je podle mě zcela na místě. Navíc skauting vychovává k tomu, abychom byli svobodní, abychom se mohli projevovat a byli aktivní ve veřejném prostoru. Abychom se zkrátka zasadili o lepší svět, a tohle byla ideální možnost, jak ukázat, že tomu tak opravdu je,“ uvedla Lucie k brněnskému protestu pro Radio Wave.

Vyjádření Lucie Myslíkové
Se znepokojením jsem zjistila, že na Facebooku vzniká skupina, která mi vyhrožuje veřejným lynčováním za mou účast na antifašistické demonstraci “Kdo si hraje, nehajluje.” Ve všech svých mediálních vyjádřeních jsem se snažila upozorňovat na prorůstání nenávistného až fašistického uvažování do mainstreamu a na jejich zvyšující se toleranci v dnešní společnosti. Nepředpokládala jsem, že důkaz toho, co popisuji, se ukáže takto rychle. Považuji za alarmující, že je v České republice lidem, kteří se nenásilně staví za hodnoty humanity a proti nenávisti a fašismu, veřejně vyhrožováno násilím a lynčováním. Oceňuji, že v mém případě policie začala urychleně konat, a věřím, že podobně bude přistupovat i k dalším případům, kdy je vyhrožováno lidem, kteří nejsou tak mediálně známí, jako já.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek