Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skoro deset tisíc na hodinu servisákům ze Švédska. Obrana platí bezmála osminásobek běžné ceny

Skoro deset tisíc na hodinu servisákům ze Švédska. Obrana platí bezmála osminásobek běžné ceny

Raketomety krátkého doletu RBS-70 NG od švédské firmy Saab vyjdou českou armádu pořádně draho. Jen za servisní prohlídky v cizině platí ministerstvo obrany statisíce – jedna údajně vyjde na skoro 650 tisíc korun a za hodinu práce švédského technika, který má za úkol stroj pouze zkontrolovat, si zprostředkovatel servisu zbrojní firma Omnipol účtuje 9510 korun. To je pěti až osminásobek běžné sazby, kterou si účtují špičkoví letečtí technici, píše deník Právo.

Servisní smlouvu na roky 2015 až 2018 v hodnotě 20 milionů korun nechal podepsat tehdejší ředitel Sekce vyzbrojování ministerstva, aniž by ji vedení úřadu projednalo. Čtyřletá revize všech 16 raketometů vyšla údajně na 19 milionů korun.

Jaká částka ovšem zůstane švédskému Saabu a kolik si řekne Omnipol jako zprostředkovatel, zbrojařská firma nechce sdělovat. „Smluvní vztah s partnery nám nedovoluje odkrývat konkrétní ceny,“ řekla deníku Právu marketingová ředitelka Omnipolu Marika Přenosilová. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) už prý nechal smlouvy prověřit.

Servis strojů by se měl dělat doma a ne v zahraničí, kritizuje smlouvu poslanec za ČSSD Antonín Seďa ze sněmovního branného výboru. Armáda by totiž neměla být v případě konfliktu odkázaná na zahraniční firmy, řekl poslanec Právu.

Ministr Stropnický se brání, že smlouvu zdědil. „Dnes jsme otroky historických rozhodnutí, kdy se bez soutěže pořizovalo drahé vybavení bez stanovení nákladů životního cyklu a bez garantovaných cen za servis,“ vysvětlil Právu za jeho rezort mluvčí.

Švédské raketomety koupil stát v roce 2006 za jednu miliardu korun bez výběrového řízení. Nákup se proto neobešel bez kritiky nejen za údajně příliš vysokou cenu, ale dostal se i do hledáčku Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten mu vytýkal, že ministerstvo  vynechalo marketingový průzkum, ale i odpustilo švédskému dodavateli i některé technické parametry. V současnosti se podle deníku připravuje další akvizice raketometů pro českou armádu. Ministerstvo má tentokrát v plánu oslovit i další dodavatele, ujistil Pejšek.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek