Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šlechtová rázně ruší armádní zakázky, o prověrku ale doteď nepožádala. Může jít o Zemanovo okolí, naznačuje týdeník

Šlechtová rázně ruší armádní zakázky, o prověrku ale doteď nepožádala. Může jít o Zemanovo okolí, naznačuje týdeník

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová rázně ruší dohodnuté armádní zakázky z doby svého předchůdce Martina Stropnického. Sama navíc stále ještě nezažádala o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, kterou potřebuje pro jednání na úrovni NATO. Dvě zdánlivě nesouvisející věci vyvolávají v bezpečnostních kruzích obavy. Upozornil na to týdeník Respekt.

Šlechtová minulý týden odmítla podepsat dlouhodobě dojednávanou a ministerstvem zahraničí USA schválenou smlouvu na prodej amerických vrtulníků české armádě, kterou připravoval její předchůdce Martin Stropnický (rovněž ANO). Později ji označila za průzkum trhu a chce, aby o dodavateli strojů rozhodl nový tendr. Zrušila i nákup izraelských radarů. Kvůli tomu bude česká armáda dál spoléhat na svoji zastaralou techniku z Ruska nebo dob Sovětského svazu.

Rychlý postup ministryně v demisi přitom vyvolává otázky. „Ve vší té ráznosti je jeden problém: ministryně si zatím nenašla čas k žádosti o bezpečnostní prověrku, kterou potřebuje, aby mohla o podobných věcech debatovat a rozhodovat na pravidelných jednáních ministrů obrany NATO,“ konstatuje v textu pro týdeník Respekt Jaroslav Spurný.

Týdeník připomíná, že první setkání na půdě aliance ještě může absolvovat bez prověrky, v květnu už by jí ale hrozilo, že zůstane před branami jednacího sálu.

„Jde o dlouhodobý proces. Zpracovávám podklady,“ komentovala Šlechtová situaci pro Respekt. Podle vyjádření znalců by ale vyplnění formuláře nemělo zabrat více než dvě hodiny. Například předchůdce Šlechtové Martin Stropnický o prověrku požádal hned první týden ve funkci.

Kvůli otálení ministryně v demisi jsou nervózní tajné služby. Množí se spekulace, že Šlechtová o prověrku nepožádala, jelikož se obává podrobného zkoumání vazeb na lidi kolem prezidenta Miloše Zemana. Šlechtová je dobrými vztahy s Hradem známá a nijak je neskrývá.

Šlechtová udržuje dobré styky s kancléřem Vratislavem Mynářem, jenž o prověrku neúspěšně žádal, a poradcem Martinem Nejedlým.

Jak Respekt uvádí, za této situace by se při posuzování, zda má Šlechtová nárok na prověrku, mohla řešit i osoba zbrojaře Jaroslava Strnada, který je Nejedlého přítelem, hlavním veřejně známým sponzorem kampaně Miloše Zemana a zároveň se v poslední době uchází o nejvíce armádních zakázek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek