Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovanská epopej místo Stalina. Podívejte se, jak by mohla nová galerie vypadat

Slovanská epopej místo Stalina. Podívejte se, jak by mohla nová galerie vypadat

Podnikatel a sběratel Richard Fuxa chce 20 gigantických obrazů od Alfonse Muchy umístit na pražskou Letnou. Splnil by tak Muchovo přání, aby jeho dílo bylo trvale umístěno samostatně v exkluzivním prostoru.

Monumentální dílo Alfonse Muchy Slovanská epopej, které umělec daroval Praze pod podmínkou, že pro něj vznikne speciální prostor, by nakonec mohlo skončit na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné. Snaží se o to podnikatel Richard Fuxa, zakladatel skupiny BigBoard, který dal dohromady vůbec největší sbírku Muchova díla na světě.

Fuxa založil iniciativu Epopej v Praze, která se snaží vyřešit problém s umístěním 20 velkoformátových obrazů. Ty se do metropole přesunuly v roce 2011 z Moravského Krumlova, hlavní město pro ně ale dosud nenašlo odpovídající umístění. „Byl bych nesmírně rád, kdyby se dostálo Muchově podmínce vybudování speciálního prostoru, kde bude dílo trvale a kompletně umístěno,“ řekl Info.cz Fuxa. Sám je prý připravený se na projektu finančně podílet.

Tvůrcem projektu na pražské Letné je respektovaný architekt Jiří Javůrek, který stojí například za oceňovaným návrhem Farmy Čapí hnízdo, jakkoliv politicky kontroverzním, či za návrhem nového pavilonu Goril v pražské ZOO, který se teprve bude stavět. „Náš projekt je propracovaný do nejmenšího detailu,“ říká Javůrek a dodává, že epopej by měla být přímo uprostřed stavby.

Podívejte se, jak by měl projekt vypadat:

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek