Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smog se vrací. Meteorologové na Třinecku znovu vyhlásili regulaci

Smog se vrací. Meteorologové na Třinecku znovu vyhlásili regulaci

Meteorologové v noci opět vyhlásili na Třinecku signál regulace, který dále platí i na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Ráno pak ve zbytku kraje, kde nebyla v platnosti regulace, vyhlásili smogovou situaci. Navíc hrozí, že i na těchto zbývajících územích bude v krátké době vyhlášena regulace. Důvodem jsou zhoršené rozptylové podmínky. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Regulace na Třinecku platila už minulý týden, odvolána byla v noci na sobotu.

Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový. A navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace. Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

Lidé by měli omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti.

"Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu. Přispějete tak ke zlepšení momentální špatné kvality ovzduší, neboť emise ze spalovacích motorů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého," uvedli meteorologové.

Na některých místech regionu průměrné denní koncentrace polétavého prachu dnes ráno dosáhly téměř čtyřnásobku povoleného limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Podle aktuálních hodinových koncentrací meteorologové situaci hodnotí jako špatnou nebo velmi špatnou.

Znečištěné ovzduší je v regionu od konce minulého týdne a potýkají se s ním i na dalších místech v ČR. V krajích Olomouckém, Zlínském a Ústeckém je vyhlášena smogová situace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek