Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smog v Moravskoslezském kraji? Až čtyřnásobně překročené limity a žádná šance na zlepšení

Smog v Moravskoslezském kraji? Až čtyřnásobně překročené limity a žádná šance na zlepšení

Smogová situace v Moravskoslezském kraji trvá. Hodnoty průměrných denních koncentrací polétavého prachu PM10 v ovzduší na měřicích stanicích minimálně dvojnásobně překračují povolené limity. Podle meteorologů navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se čistota ovzduší měla v dohledné době zlepšit.

Smogovou situaci vyhlásili meteorologové v celém kraji naposledy v pátek. Nejhorší situace je na Třinecku, kde byla vyhlášena i regulace, při níž musejí některé podniky dělat opatření a omezovat výrobu. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu tam ráno dosahovaly na měřicí stanici Kanada 187 a na stanici Kosmos 195 mikrogramů na metr krychlový. To je téměř čtyřnásobek povoleného limitu, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Skoro stejné tam jsou i aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu.

Situace v celém kraji byla dnes ráno hodnocena jako špatná, v Třinci jako velmi špatná. „Rozptylové podmínky budou většinou nepříznivé," uvedli meteorologové.

Od pátku je vyhlášena smogová situace i v Olomouckém a Zlínském kraji. Lidé by v těchto podmínkách měli omezit pobyt venku a zdržet se zvýšené fyzické zátěže. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi nebo srdečním onemocněním, pro starší lidi a malé děti. Meteorologové rovněž doporučují, aby lidé co nejvíce omezili cestování auty a přednostně používali veřejnou dopravu.

Smog trápí Moravskoslezský kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá nejen průmysl, ale i doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska. I tam je v posledních dnech situace špatná.

Polsko patří spolu s Bulharskem k zemím evropské osmadvacítky, které mají nejvíce znečištěné ovzduší. Smog v posledních týdnech sužoval především obyvatele velkých polských měst, například Krakova, Vratislavi, Poznaně, Lodže či Katovic. Ve Varšavě bývá většinou ovzduší lepší než na jihu země, letos byla situace špatná ale i v hlavním městě.

Čtyři skupiny, které se věnují ochraně životního prostředí, ClientEarth, Greenpeace, Miasto jest Nasze (Město je naše) a Akcja Demokracja, oznámily plán stěžovat si na polskou vládu. Na podporu svého záměru hodlají příští týden sbírat po celém Polsku podpisy pod petici. Samotnou stížnost chtějí zastoupení Evropské komise ve Varšavě předložit příští pátek. Podle aktivistů má znečištění v 38milionovém Polsku na svědomí 48 000 předčasných úmrtí ročně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek