Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sněhová kalamita na konci dubna. Na jihu Čech je 10 000 domácností bez elektřiny

Sněhová kalamita na konci dubna. Na jihu Čech je 10 000 domácností bez elektřiny

Jižní Čechy se potýkají se sněhovou kalamitou, na konci dubna zcela nezvyklou. Deset tisíc domácností v regionu je bez elektřiny. Na Prachaticku, Českokrumlovsku a jihu Českobudějovicka je neprůjezdná řada silnic kvůli popadaným stromům a sněhu na vozovce, na některých železničních tratích kvůli popadaným stromům nejezdí osobní vlaky. Velké problémy sníh působí i v Jeseníkách. 

Policie některé komunikace zcela uzavřela, jde například o silnici z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví. Na severu Moravy a ve Slezsku po nočním dešti stoupají hladiny řek, stav ohrožení platí na Polančici v Ostravě. Výstraha před vydatným deštěm platí v těchto krajích do sobotního poledne.

Jihočeská policie vyhlásila kalamitu brzy nad ránem. Kvůli popadaným stromům musela zcela uzavřít silnici z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví, z Prachatic do Vitějovic, z Dolního Dvořiště do Lipna, z Frymburka do Větřní a Černé v Pošumaví. Pro kamiony uzavřela vozovky z Frymburka do Dolního Dvořiště a z Větřní do Světlíka.

Silničáři poslali do terénu sypače a traktory. Hasiči od půlnoci do sedmé hodiny ranní vyjížděli 120krát, odstraňovali stromy spadlé kvůli těžkému sněhu. Nemají hlášená žádná zranění osob nebo pády stromů na domy.

Na některých šumavských železničních tratích je zastaven provoz kvůli popadaným stromům. „Nejezdí se Rybník - Lipno, Vimperk - Bohumilice, Prachatice - Husinec a Volary - Zbytiny,“ řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. Podle mluvčího ČD Radka Joklíka by se na nich měl provoz obnovit do 9:00. Na tratě spadly stromy, je zastaven provoz osobních vlaků. „Autobusovou dopravu se bohužel nepodařilo zajistit vzhledem k tomu, že jsou nesjízdné silnice,“ řekl Joklík.

Několik set domácností v jižních Čechách je bez proudu, problémy má energetická společnost E.ON podle mluvčího Vladimíra Váchy na Prachaticku a Českokrumlovsku. Nejhorší situace je v okolí lipenské přehrady. "Odstranění záleží na počasí, pracujeme na tom, ale pokud nepřestane sněžit, tak budou poruchy pokračovat," řekl ČTK Vácha.

Sněžení ztěžuje dopravu také na Vysočině, místy nemohou vyjet kamiony a autobusy. Největší problémy způsobuje sníh na Jihlavsku a na Žďársku, staly se i dopravní nehody. Na vozovkách leží do tří centimetrů sněhu.

V Moravskoslezském kraji stoupají po nočním vytrvalém dešti hladiny řek. Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, platí na Polančici v Ostravě, druhý například na řece Opavě. Na dvou dalších místech, v Držkovicích na Opavsku a Kozlovicích na Frýdecko-Místecku, platí na řece Opavě a na Ondřejnici druhý povodňový stupeň, tedy stav pohotovosti. Na 16 dalších místech platí první stupeň.

V Jeseníkách je kvůli hustému sněžení dopravní kalamita. Mnoho úseků silnic je tam nesjízdných, na některé cesty spadly stromy a řidiči musejí počítat i se závějemi. Policie nabádá motoristy, ať se na sever Olomouckého kraje pokud možno nevydávají.

Na Jesenicku a Šumpersku od noci napadlo zhruba deset centimetrů sněhu. Na Jesenicku se sníh drží na vozovkách i v nižších polohách od 200 metrů. Problémy mají kamiony i osobní auta na letních pneumatikách, nákladní auta v kopcích stojí.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek