Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sněmovna se kvůli lithiu mimořádně sejde za týden, ale není jasné kde. Sál je v rekonstrukci

Sněmovna se kvůli lithiu mimořádně sejde za týden, ale není jasné kde. Sál je v rekonstrukci

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu KSČM k těžbě lithia bude příští týden v pondělí. Uvedla to ČT24 s odkazem na šéfa dolní parlamentní komory Jana Hamáčka. sněmovna musela pro jednání hledat náhradní prostor, tradiční jednací sál nyní prochází rekonstrukcí. Ve středu večer by se tématem měl zabývat i Senát.

„Rekonstrukce jednacího sálu běží a Sněmovna v současné době prověřuje, jak je schopna zorganizovat schůzi v náhradních prostorách, kterými disponuje,“ řekl Žamboch.

S výjimkou klubů KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a ODS jsou na listině podpisy poslanců ze všech ostatních klubů, uvedl předseda poslanců za KSČM Pavel Kováčik. Podle něj se pod dokument sešlo kolem 60 podpisů, potřeba jich je alespoň 40.

„V podstatě nám jde o to, aby vláda sdělila, jak to vlastně myslí, aby vláda jasně deklarovala, že nebude naše přírodní zdroje strategického významu zašantročovat do cizích rukou,“ vysvětlil Kováčik, o co straně jde.

Komunisté kritizují memorandum ohledně těžby lithia, které minulý týden podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Podle KSČM by mělo lithium zůstat státu. 

Kvůli tématu se dostal do ostrého střetu Andrej Babiš s politiky z ČSSD. Šéf hnut ANO mluví o „krádeži za bílého dne“ a vyzývá ministra průmyslu Jiřího Havlíčka, aby vše v parlamentu vysvětlil, nebo rezignoval. Chystá na něj trestní oznámení.

Podle představitelů ČSSD byl však postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO. Ministr Havlíček navíc v neděli odmítl, že by Česku kvůli memorandu o lithiu hrozila arbitráž. Memorandum s australskými těžaři o možné těžbě lithia na Cínovci podle něj neznamená pro Česko závazky, formulace dokumentu jsou právně neškodné. ČSSD nechce čekat na sněmovní schůzi a chce téma otevřít ve středu na půdě Senátu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek