Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka dal Mládkovi čas, aby rezignoval sám. Ten tak neučinil a premiér jej odvolal. Bude nástupcem Prouza?

Sobotka dal Mládkovi čas, aby rezignoval sám. Ten tak neučinil a premiér jej odvolal. Bude nástupcem Prouza?

Premiér Bohuslav Sobotka dnes odvolal ministra průmyslu Jana Mládka. Sobotka to oznámil novinářům po jednání vlády. Mládek byl v posledních týdnech kritizovaný kvůli přemrštěným cenám mobilních operátorů za internet v mobilech. Podle důvěryhodného zdroje INFO.CZ dal Sobotka Mládkovi čas přes víkend, aby skončil sám. On tak ovšem neučinil a ministerský předseda jej odvolal.

Ze strany premiéra Sobotky jde o náhlý obrat. Ještě minulý týden se za svého ministra stavěl a vyloučil, že by ho z vlády chtěl vyhodit. Mládek ale v posledních týdnech čelil kritice kvůli postupu svého úřadu ve věci mobilních tarifů a cen mobilních dat. 

Kritici mu vyčítali například výrok o tom, že roaming je elitářská záležitost pro pár procent populace, a následné vystoupení nového náměstka Bokštefla, který lidi za levnějšími daty poslal do Polska. „Ministerstvo bohužel v těch posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly ze strany MPO, přímo urážely veřejnost,“ zdůvodnil své rozhodnutí premiér Sobotka. 

Téma telekomunikačních služeb, které pod Mládkův resort spadá, se před nadcházejícími volbami stalo pro ČSSD klíčové. Premiér sliboval zlevnění služeb a chyby Mládkova resortu jeho postup podkopávaly, protože sociální demokracie kvůli nim čelila nařčení, že hájí operátory namísto zákazníků. Sobotka uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby fungoval. Mládkovi vyčetl, že se mu v tom nedostávalo podpory.

„Musím odmítnout, že bych v této oblasti selhal. V poslední době je proti mně vedena mediální kampaň,“ řekl na svoji obranu Mládek. Premiér podle něj rozhodl na základě mediálního obrazu, nikoli s ohledem na realitu.

Mládek má skončit na konci února. Návrh na jeho odvolání premiér ve čtvrtek předloží prezidentovi. Nástupcem odvolaného ministra by mohl být státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, o jehož jménu spekulovali někteří politici již před několika měsíci. Prouza INFO.CZ případný nástup na ministerstvo nepotvrdil ani nevyvrátil. "Premiér byl jednoznačný, jako prvnímu to chce říct panu prezidentovi," uvedl. 

Mládek je třetím ministrem ČSSD, který končí ve funkci. Na konci listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády.

„Musím odmítnout, že bych v této oblasti selhal. V poslední době je proti mně vedena mediální kampaň.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek