Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka kritizoval Zemana. Podle něj má myslet na běžné lidi, ne na Babiše

Sobotka kritizoval Zemana. Podle něj má myslet na běžné lidi, ne na Babiše

Prezident Miloš Zeman by měl podle premiéra Bohuslava Sobotky myslet na „dolních deset milionů“, a ne na miliardáře a ministra financí Andreje Babiše. Předseda vlády to řekl kvůli prezidentově vetu zákona o střetu zájmů, kvůli kterému se Babiš bude muset vzdát svého majetku, pokud chce zůstat ve vládě. 

„Chci zdůraznit, že zákon se nepřijímal kvůli Andreji Babišovi. Ale proto, že stále více bohatých lidí vstupuje do politiky, chtějí získat veřejné funkce a tím i vliv na to, jak jsou stanovena pravidla,“ řekl Sobotka.

Zeman by se podle něj měl proto zajímat o věci, které se týkají běžných voličů, a ne o Babiše. „Miloše Zemana nevolili miliardáři. Jeho volili lidé s nízkými a středními příjmy,“ řekl premiér, který má se Zemanem dlouhodobě špatné vztahy. „Miloš Zeman by si měl vzpomenout, s jakým programem kandidoval a jací lidí mu dali svůj hlas,“ dodal.

Zákon o střetu zájmů ve středu podpořili poslanci většiny sněmovních stran, a přehlasovali tak prezidentovo veto. Hlava státu se teď chce obrátit na Ústavní soud. Proti hlasovali zástupci ANO a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Poslanci za Úsvit se hlasování zdrželi.

Podle zákona nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Agrofert je největší producent v českém zemědělství a potravinářství, dvojka v chemickém průmyslu a významný subjekt i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává víc než 34.000 lidí, jeho nekonsolidované tržby loni byly 214 miliard Kč.

Členům vlády, která vznikne po podzimních volbách, zákon zakazuje provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, Babiš má i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko. Úprava ohledně médií předpokládá, že člen vlády bude muset nejpozději do dvou měsíců od nástupu do kabinetu ukončit provozování televize a rozhlasu nebo vydávání periodického tisku, případně společnost opustit. Pokud by z firmy neodešel, ztratil by v ní hlasovací práva.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek