Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka oznámil, které zákony chce prosadit ještě před volbami. Bude to mít ale těžké

Sobotka oznámil, které zákony chce prosadit ještě před volbami. Bude to mít ale těžké

remiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce do konce volebního období ve Sněmovně stihnout prosadit kariérní řád učitelů, ale také ratifikaci dvou smluv mezi Evropskou unií a Kanadou i pařížské klimatické dohody. Novinářům po dnešním jednání o sportovních dotacích řekl, že by byl nerad, kdyby se materiály staly obětí přetlačování poslanců. Spoléhá se, že na všech bodech jako prioritách se shodla koaliční rada ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Učitelský kariérní řád, který počítá se zařazením pedagogů do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající, nestihli kvůli dalším bodům poslanci projednat koncem června. Předloha nemá podporu největších opozičních stran KSČM, TOP 09 ani ODS. Výhrady k ní ale mají i poslanci vládního hnutí ANO, klub nebude mít závazné hlasování.

Představitelé ČSSD v červnu připouštěli, že si nejsou jistí podporou novely, podle Štecha bylo zřejmé, že materiál o některé hlasy přišel. „Je třeba se obrátit na předsedy poslaneckých klubů. Já vycházím z toho, na čem jsme se dohodli na koaliční radě, všechny strany potvrdily, že kariérní řád, smlouva s Kanadou i klimatická dohoda jsou prioritami vládní koalice pro poslední dny, které ještě budeme trávit ve Sněmovně,“ řekl dnes Sobotka.

Premiér však připustil, že už poslancům nezbývá příliš času. „Máme červencovou schůzi a pak jednání na začátku září,“ řekl. Ve Sněmovně se přitom podle něj bude odehrávat přetlačovaná. „Byl bych ale nerad, aby obětí té přetlačované mezi poslaneckými kluby byli učitelé, ale také ratifikace smluv,“ řekl.

Pařížská klimatická dohoda budí mezi poslanci spory. Ani po čtyřech dosavadních pokusech ji nepropustili k projednání výborům. Předmětem debat je mimo jiné závaznost a důsledky dohody, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů. Podle Sobotky by byla ostuda, kdyby Česko během tohoto volebního období ratifikaci nedokončilo.

Kontroverze vzbuzuje také ratifikace dvou smluv mezi Evropskou unií a Kanadou, Smlouvu o strategickém partnerství by dolní komora měla schválit. Související hospodářskou a obchodní dohodu (CETA), která by měla od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků mezi unií a Kanadou, Sněmovna zatím jen rozjednala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek