Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka se bál konfliktu se Zemanem. Proto s návrhem nového ministra otálí, tvrdí politologové

Sobotka se bál konfliktu se Zemanem. Proto s návrhem nového ministra otálí, tvrdí politologové

Ani dnes nepadlo jméno toho, kdo by měl nahradit odvolaného ministra Jana Mládka. Resort průmyslu a obchodu tak zůstane od března bez šéfa. Respektive provizorně se jej zřejmě chopí sám premiér Bohuslav Sobotka. Ten sice odpoledne poslancům slíbil, že jméno Mládkova nástupce oznámí po jednání s prezidentem, s tím se ale později na žádném kandidátovi nedohodl. Po schůzce odmítl komentovat spekulace o možných adeptech a ministerstva se rozhodl do sjezdu ČSSD chopit sám. Podle politologů nechtěl případným konfliktem se Zemanem oslabit svoji pozici a rozhodl se proto k provizoriu.

Jméno příštího ministra Sobotka zatím prozradit nechtěl. Jako o jednom z možných nástupců média mluví o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi, ale Hrad Prouzu značně kritizoval. Možná i proto chce podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Miroslava Mareše Sobotka získat více času. „Může to být taktika, aby se situace uklidnila a vyjasnily se pozice jednotlivých aktérů," řekl Mareš. Odpor Zemana k Prouzovi se však podle něj nezmenší. „Spíše bude odklad sloužit k tomu, aby se našel nějaký průchodný kandidát,“ dodal.

„Lze se domnívat, že premiér přišel se jménem, které nebylo přijatelné pro prezidenta, a premiér se rozhodl nejít do střetu, jehož výsledek by byl nejistý,“ hodnotí situaci politolog Jan Outlý. Většina ústavních právníků přitom prý tvrdí, že prezident by mohl premiérovi odmítnout kandidáta na ministra jen v případě, pokud by dotyčný nebyl například způsobilý vykonávat funkci. Zeman si ale nyní uzurpuje větší vliv, než mu plyne z ústavy, míní Outlý.

Podle něj Sobotka může využít čas k vyjednávání na sjezdu ohledně podpory pro sebe nebo členy širšího vedení, které preferuje. „Pustit se do konfliktu s prezidentem krátce před sjezdem sociální demokracie by pro Sobotku nemuselo být úplně výhodné,“ uvedl. „Pan Sobotka je velký mistr kompromisu a odkládání rázných rozhodnutí. Udělal krok vzad, aby mohl po sjezdu učinit dva rychlé kroky vpřed. Kandidát na ministra nesmí pobouřit, protože někteří straníci již pobouření jsou,“ řekl politolog Zdeněk Zbořil.

Premiér se ovšem podle Zbořila nyní pohybuje v „minovém poli“, nejen kvůli sjezdu, ale také kvůli blížícím se sněmovním a prezidentským volbám. Zeman by totiž mohl využít problémy ČSSD v kampani před prezidentskými volbami, míní Zbořil. Podle politologa Jana Kubáčka však může ČSSD ve volbách uškodit i odkládání určení Mládkova nástupce. „Nebývá úplně běžné v parlamentních režimech, aby se odvolávali ministři, a pak za ně nebyla náhrada. Minimálně to může navozovat dojem, že strana za toho člověka nikoho nemá,“ uvedl v České televizi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek