Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka se posunul doleva. Rozhodl jeho projev, říká neúspěšný kandidát na místopředsedu ČSSD Foldyna

Sobotka se posunul doleva. Rozhodl jeho projev, říká neúspěšný kandidát na místopředsedu ČSSD Foldyna

O pět míst řadových místopředsedů se utká na sjezdu ČSSD celkem osm kandidátů. Jedním z nich je také poslanec Jaroslav Foldyna, který v rozhovoru pro INFO.CZ říká, že Bohuslav Sobotka si na svou stranu získal nerozhodnuté voliče emotivním projevem. Chválí také jeho posun doleva a odklon od liberálních hodnot. Foldyna patří v ČSSD mezi dlouhodobé kritiky stoupenců progresivní levice.

Co říkáte na to, že prvním místopředsedou bude dál Milan Chovanec?

Není to překvapivý výsledek. To, co mě zaujalo, bylo vystoupení obou kandidátů. Milan Chovanec vystoupil se svým projevem tak srozumitelně, jako by mluvil z ulice. Jeroným Tejc vystoupil s projevem, který měl spoustu obsahových hodnot. Je vidět, že sociální demokracie má svůj potenciál, protože oba měli podnětné projevy. O tom svědčí i výsledky, ani Jeroným Tejc nepropadl.

Jak hodnotíte projev premiéra Sobotky?

To, že Slávek Sobotka získal tolik procent, i když tu byla nejistota, bylo způsobeno především emotivním projevem, kde se přiznal k tradiční levicové politice bez nějakých liberálních přívlastků. To mě velice těší, já na sjezdech ČSSD říkám už dlouho to samé: sociální demokracie se musí vrátit ke svým kořenům. Minimálně ve vystoupeních se k tomu mnozí sociální demokraté vrací. Teď záleží na konkrétních krocích v politice.

Jste skutečně přesvědčený o tom, že Sobotkovi pomohl emotivní projev?

Ano, to bylo to rozhodnutí. Jeho první vystoupení bylo spíše unylé, všední. V kandidátském projevu se ve věcných myšlenkách opravdu přihlásil k původní myšlence sociální demokracie. To mu získalo celou řadu hlasů nerozhodnutých voličů. Ten mandát teď musí zrealizovat právě v konkrétních politických krocích.

Posun doleva je podle vás teď v sociální demokracii dostatečný?

Slovně ano. Teď je důležité, abychom to naplnili ve sněmovně a v programu.

Patříte mezi kritiky Bohuslava Sobotky. Není z vašeho pohledu škoda, že se Jeroným Tejc nestal prvním místopředsedou?

Počkejme, až se dovolí všichni místopředsedové, jak ten tým bude vypadat. Já si myslím, že je důležité, aby se tam našla nějaká jména, která patří k autentické původní levici. Liberální levice, která tady dodneška převažovala, zapříčinila pokles preferencí. Byla také důvodem naší nesrozumitelnosti.

Hovoříte o stoupeních tradiční levice, kteří by měli proniknout do vedení strany. Koho máte konkrétně na mysli?

To jsem já. Já tady budu kandidovat minimálně potřetí. Už minule mi někdo řekl, ten Foldyna vystupuje pořád s tím samým. A já to budu opakovat, dokud se to nezačne realizovat. Já jsem přesvědčený, že tradiční voličská základná sociální demokracie je v lidech, kteří tvoří HDP, a ne v menšinách, nikoliv multikultuře, nikoliv v liberálních tématech. To jsou okrajové záležitosti. My jsme poslední dobou mluvili jazykem, kdy nám veřejnost přestala rozumět.

Dnešní výsledky vás neovlivnili?

To vůbec ne. Já opakuji to samé.

Jaké šanci si dáváte?

Padesát na padesát.

Co říkáte na kandidaturu Miloše Zemana na Hrad?

O tom chci také mluvit. Já jsem rád, že ji Miloš Zeman oznámil. Předseda Sobotka řekl: v případě, že se Miloš Zeman rozhodne kandidovat, zařadíme ho do výběru, ze kterého si sociální demokraté budou moct vybrat. Já jsem přesvědčen, že sociální demokraté si vyberou Miloše Zemana a budou ho podporovat.

Takže si nemyslíte, že vzejde kandidát na prezidenta z vnitra sociální demokracie?

Ne. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek