Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka si nového ministra průmyslu zatím neprosadil. Zemana žádá o čas, MPO chce dočasně vést sám

Sobotka si nového ministra průmyslu zatím neprosadil. Zemana žádá o čas, MPO chce dočasně vést sám

Premiér Sobotka po jednání s prezidentem uvedl, že Miloš Zeman přijal jeho návrh na odvolání Jana Mládka z čela ministerstva průmyslu a obchodu. Předseda vlády prezidenta požádal, aby ho pověřil dočasným vedením resortu, čemuž podle něj Zeman vyhoví. Debatu o možných kandidátech zatím neuzavřeli. Sobotkovo rozhodnutí kritizuje opozice. Mluví o bezradnosti a slabosti. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl dnešní schůzku nijak komentovat.

Jednání premiéra s prezidentem očekávaný posun nepřineslo – jméno nového ministra průmyslu známé není. Šéf vlády si místo toho vyžádal čas na hledání kandidáta, kterého by na Hradě dokázal obhájit. 

Spekulovalo se, že Sobotka bude na funkci chtít navrhnout stávajícího tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu, vůči kterému měl ale Zeman výhrady. Ve skutečnosti se mohlo jednat o snahu prosadit na ministerský post stávajícího náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, jak INFO.CZ infomovalo.

Sobotka po schůzce na Hradě uvedl, že konkrétní návrhy předloží až po sjezdu ČSSD, který se uskuteční 10. a 11. března. Dnes se prý s prezidentem o jménech bavili, ale diskuzi neuzavřeli. Předseda vlády své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chce mít čas, aby si s jednotlivými adepty promluvil.

Prioritou pro něj teď je jeho kandidatura na předsedu strany. „Diskuze zůstala otevřená“ uvedl premiér ke spekulacím ohledně možných navrhovaných jmen. Zeman při nedávné návštěvě sněmovny poznamenal, že Sobotku upozorní na fakt, že než se nový ministr seznámí s průmyslem, budou se konat volby do sněmovny.

Podle vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) je Sobotkovo rozhodnutí dobrou zprávou. „Aspoň bude mít pan premiér konkrétní náplň práce, na MPO je množství problémů k řešení,“ uvedl. Dodal, že o to méně bude mít Sobotka času na svolávání „nekonečného počtu porad, a ministři tudíž více času na práci“. Další místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nechtěl svůj názor na změnu uvádět s tím, že je irelevantní. „Je to věc ČSSD, tak hovoří koaliční smlouva,“ řekl.

Opozice je k rozhodnutí Sobotky kritická. „Projevila se znovu slabost premiéra vůči prezidentovi a zároveň je vidět, v jakém stavu je ČSSD,“ poznamenal například šéf STAN Petr Gazdík.

Jana Mládka Sobotka odvolal kvůli nezvládnutému postupu v otázce cen mobilních služeb v Česku, která je pro ČSSD jedním z klíčových předvolebních témat. Mládek tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců. Jedná se podle něj o výsledek kampaně, která proti němu byla vedena.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek