Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotkovy ostré lokty: Babiš prý „nehájí zájmy Česka“. Ten zase naznačuje, že se premiér v Bruselu nedomluví

Sobotkovy ostré lokty: Babiš prý „nehájí zájmy Česka“. Ten zase naznačuje, že se premiér v Bruselu nedomluví

Premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Andrej Babiš se do sebe pustili kvůli účasti na evropských jednáních. Šéf kabinetu svému vládnímu kolegovi vrátil úder na dálku přes sociální sítě. Premiér, který kvůli sjezdu ČSSD zkrátí pobyt na nadcházejícím summitu v Bruselu, tam uvedl, že byl dosud na všech, zatímco Babiš jen na polovině schůzek unijních ministrů financí.

„Já jsem se účastnil sta procent jednání Evropské rady. Andrej Babiš byl na Ecofinu jen v 51 procentech. Ministr financí nepracuje a fakt nehájí zájmy ČR,“ uvedl Sobotka na twitteru.

„To, že A. Babiš skoro nejezdí na Ecofiny (jednání ministrů financí - pozn. redakce), jsem zjistil až dnes, kdy jsem dostal statistiku. To číslo mě šokovalo,“ sdělil později Sobotka ČTK.

Babiš v úterý na facebooku napsal, že účast na evropském summitu je jednou z mála povinností, které premiér Sobotka skutečně má. „A přesto místo hájení českých zájmů a jednání o kvótách, brexitu a migraci dá přednost volbě své vlastní osoby na politickém sjezdu. Premiér se jen vymlouvá, když tvrdí, že bude chybět jen na neformální části,“ uvedl vicepremiér. Právě neformální jednání Babiš považuje za nejdůležitější. „Tedy samozřejmě pokud jste schopni se domluvit cizím jazykem,“ poznamenal.

Sobotka ČTK sdělil, že netušil, jak špatná Babišova účast na jednání ministrů financí je. „Je z jeho strany velmi pokrytecké, pokud kritizuje moji stoprocentní účast na jednání Evropské rady, a sám jako ministr chyběl na skoro každém druhém jednání,“ uvedl Sobotka. Téma osobní přítomnosti ministrů na evropských summitech chce probrat na příštím zasedání vlády.

Podle schváleného mandátu na neformálním jednání zastoupí českého premiéra slovenský předseda vlády Robert Fico.

Ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová se nad tím pozastavila. „Nevím, proč se pan premiér rozhodl dát mandát panu premiérovi Ficovi, protože tady máme místopředsedy vlády, prvního místopředsedu vlády, domnívám se, že by ho tak tam měl zastoupit jeho zástupce, což je 1. místopředseda pan Babiš,“ řekla novinářům.

Summit se bude věnovat vývoji v otázce migrace, obranné spolupráci a podpoře růstu hospodářských politik a konkurenceschopnosti. Ve čtvrtek by se mělo také rozhodovat o tom, jestli Donald Tusk zůstane předsedou Evropské rady.