Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sotva napadl sníh, už hrozí laviny. V Jeseníkách vyhlásili první stupeň nebezpečí

Sotva napadl sníh, už hrozí laviny. V Jeseníkách vyhlásili první stupeň nebezpečí

Horská služba v Jeseníkách vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, tedy nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech hor leží zhruba čtvrt metru sněhu. Na závětrných svazích jsou však místa, kde je až metr sněhu, potvrdil dnes dispečer jesenické horské služby Marek Koněrza. První stupeň z pětibodové škály znamená mírné nebezpečí. Stejný lavinový stupeň platí také v Krkonoších.

„Na horách napadl prachový sníh. V lavinových místech leží kolem metru sněhu, lavinový preventista proto vyhlásil lavinový stupeň číslo jedna. Na hřebenech nyní leží do 25 centimetrů mokrého sněhu," uvedl dispečer.

Větší množství sněhu leží podle lavinového specialisty Jiřího Hejtmánka v lavinových katastrech, které jsou orientované na východ a jihovýchod. „Kvůli proudění západního větru se zde místy uložilo až kolem jednoho metru sněhu. Některá místa jsou však vyfoukaná, tvořená krustou, která se prolamuje," uvedl Hejtmánek na stránkách www.horskasluzba.cz. Podle předpovědi jesenických horských záchranářů by měl platit první lavinový stupeň i v příštích dnech, měření v lavinových katastrech plánují opět před víkendem.

Díky sněhové nadílce již do hor míří od minulého týdne běžkaři, kteří mohou využít upravené hlavní magistrály. „Běžkařské stopy se denně upravují strojově, a to na Švýcárnu, Ovčárnu a Praděd. Zatím se upravují skútrem, rolbou to zatím upravovat nejde. Lidé jezdí, je jich tady poměrně hodně," dodal Koněrza.

První lavinový stupeň byl v Jeseníkách oproti předchozí zimní sezoně vyhlášen podstatně dříve. Tehdy jej horská služba vyhlásila po vydatném sněžení poprvé až na konci loňského roku, na začátku ledna letošního roku ho zvedla kvůli nepřetržitému sněžení na druhý stupeň.