Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spalničky se dál šíří Českem. Ohrožují hlavně děti, rodičům za neočkování hrozí pokuta

Spalničky se dál šíří Českem. Ohrožují hlavně děti, rodičům za neočkování hrozí pokuta

Epidemie spalniček se dál šíří Moravskoslezským krajem. Podle serveru Echo24 se počet nakažených zvýšil od začátku týdne na 49. Nejvíce nemocných je mezi dětmi, které ještě nebyly očkovány. Právě neočkování je dle hygieniků hlavní příčinou epidemie spalniček v Evropě. 

„K 13. dubnu evidujeme na území Moravskoslezského kraje 49 případů onemocnění spalničkami. Jedná se o 27 dětí, z toho 24 neočkovaných, které nemohly být vzhledem ke svému nízkému věku očkovány a 22 dospělých osob, z toho 9 zdravotnických pracovníků,“ uvedla pro server  krajská hygienická stanice se sídlem v Ostravě.

Ačkoliv za spuštění epidemie v Evropě může nedostatečná proočkovanost populace, v Moravskoslezkém kraji přičítají hygienci šíření spalniček spíše tomu, že se nákaza rozšířila mezi malými dětmi, které pro svůj nízký věk ještě nemohly být očkovány.

Protože jsou spalničky vysoce nakažlivé infekční onemocnění, hygienci očekávají, že se budou šířit dále. Maminkám proto důrazně doporučují, aby své děti nechaly očkovat. 

Těm, kdo odmítnou, hrozí pokuta. „Ze zákona vyplývá, že pokud se dítě nepodrobí povinnému očkování nejen proti spalničkám, ale i proti ostatním infekčním onemocněním, proti nimž se povinné očkování provádí, může být každému z obou rodičů udělena pokuta až do výše 10 000 Kč,“ řekla pro Echo24 Štěpánka Čechová z ministerstva zdravotnictví.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek