Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spolupráce Corbyna s StB? Badatelé uvádí na pravou míru tvrzení exrozvědčíka

Spolupráce Corbyna s StB? Badatelé uvádí na pravou míru tvrzení exrozvědčíka

Tvrzení bývalého rozvědčíka Státní bezpečnosti (StB) Jána Sarkocyho, že šéf britských Labouristů Jeremy Corbynem v 80. letech vědomě spolupracoval s StB a dostával za to peníze, je v rozporu s dochovanými materiály, říká ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková. Podle Ptáčníkové tento politik nemohl být agentem, protože v tom případě by měl zcela jinak vedený svazek. 

„Byl (Corbyn) naverbován. Dostával za to (za informace) i prachy,“ řekl dnes Sarkocy novinářům, byť peníze mu prý sám nepředával. Dodal, že Corbyna „přihrál" StB nyní významný poslanec labouristické strany, a že naverbování Corbyna se uskutečnilo „pod ochranou Ruska“.

„Všechny informace, které jsme dostávali nejen od něj, ale i od jednoho podpůrného zdroje, aby to bylo verifikovatelné, byly hodnoceny v Moskvě ´jedničkou´. To, co nemohli dělat Rusové, jsme dělali my,“ uvedl nyní 64letý Sarkocy, který žije nedaleko Bratislavy. Corbyn se podle něj například účastnil asi dvakrát ročně recepcí na československé ambasádě.

Na dotaz, zda Corbyn věděl, že mluví nejen s diplomatem, ale zároveň s příslušníkem StB, Sarkocy odpověděl, že v té době nebylo pochyb, že českoslovenští diplomaté pracují pro StB.

Tvrzení, že Corbyn vědomě spolupracoval s StB, však vyvrací badatelé. „Kdyby byl Corbyn agent, měl by svazek vedený v jiné kategorii. To jsou svazky řádu čtyři, to znamená že jejich čísla začínají čtyřkou,“ říká ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková. Vedení agentů dle ní mělo svá přesná pravidla, a když se jím někdo stal, byl převeden do jiného typu svazku. Tvrzení bývalého rozvědčíka jsou tak v přímém rozporu s archivními materiály.

Sarkocy byl v roce 1989 z Velké Británie vyhoštěn spolu s několika dalšími rozvědčíky. Ještě v té době je v závěrečné zprávě o jeho stycích uveden Corbyn jako „RS“, tedy osoba, o niž měla rozvědka zájem, nikoli jako agent.

Ve svazku se dochovaly pasáže, které naznačují, že rozvědka se snažila vystupovat tak, aby Corbyn neměl žádné podezření. Doslova je tam uvedeno, že výdaje na schůzky mají být takové, aby „nebolo možné dedukovať zo strany CORBYNa prípadný operatívny záujem“.

Ke stejnému závěru došel i badatel Radek Schovánek. „V žádném ze svazků vedeném k Jánu Sarkocymu (Dymičovi) se jméno Jeremyho Corbyna nevyskytuje. Za dobu svého působení v Londýně získal pouze jednoho spolupracovníka vedeného v kategorii DS (důvěrný styk), tedy člověka, který se scházel s rozvědkou oficiálně, nicméně poskytoval hodnotné informace. Tímto získaným zdrojem zcela jistě nebyl Jeremy Corbyn neboť k jeho osobě nebyl zaveden osobní svazek, jak vyžadovaly předpisy při převedení osoby do kategorie DS,“ napsal badatel v komentáři, který byl publikován na serveru Echo24.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek