Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát dá rodinám s dětmi tisíce korun k dobru. Polepší si hlavně domácnosti s vícerčaty

Stát dá rodinám s dětmi tisíce korun k dobru. Polepší si hlavně domácnosti s vícerčaty

Daňová sleva na první dítě se zvýší, nárok na dětské přídavky se rozšíří a rodiče vícerčat budou mít vyšší rodičovskou. Senát to schválil beze změn v rámci novely o státní sociální podpoře. Norma také zavede možnost zrychleného čerpání rodičovského příspěvku. Změny ještě dostane k posouzení prezident republiky.

Senát novelu podpořil navzdory doporučení svého sociálního výboru, který chtěl v souladu s původní vládní předlohou zrušit kvůli administrativní náročnosti sledování docházky dětí do jeslí nebo mateřské školy při posuzování nároku na rodičovský příspěvek. Rodiče mohou dát dítě do jeslí nebo školky nejvýše na 46 hodin měsíčně, jinak o dávku přijdou.

Novela má rozšířit okruh rodin, které budou mít nárok na přídavek na dítě. Přídavky se zvýší v rodinách, v nichž aspoň jeden rodič pracuje nebo má příjem nejméně na úrovni životního minima.

Daňová sleva na první dítě by měla novelou vzrůst o 150 korun měsíčně, nově má činit 15 204 korun za rok. Rodiny s vícerčaty mají čerpat podle sněmovních úprav celkem 330 000 korun místo nynějších 220 000 korun. Nárok na přídavky na děti by měly rodiny s příjmy do 2,7 násobku životního minima místo nynějšího 2,4 násobku. Navíc přídavky v rodinách, v nichž aspoň jeden rodič pracuje nebo má příjem nejméně na úrovni životního minima, se mají zvýšit o 300 korun na 800, 910 a 1000 korun měsíčně podle věku dítěte.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek