Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Státní dluh zůstane letos na hodnotě 1,613 bilionu korun. Od roku 2013 klesl o 70 miliard, tvrdí Babiš

Státní dluh zůstane letos na hodnotě 1,613 bilionu korun. Od roku 2013 klesl o 70 miliard, tvrdí Babiš

Státní dluh bude na konci letošního roku 1,613 bilionu korun. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci ministr financí Andrej Babiš (ANO). Na konci loňského roku dluh činil rovněž 1,613 bilionu korun. Podle Babiše nynější vláda od konce roku 2013 snížila dluh o 70 miliard korun.

Ministr uvedl, že 14 procent státního dluhu tvoří dluhy s nulovým nebo záporným úrokem. To vyplývá z vývoje v posledních letech, kdy stát prodával dluhopisy právě s tímto výnosem. Investoři tak v řadě případů fakticky státu platí za to, že mu půjčili peníze.

Na obsluze státního dluh tak letos MF podle ministra ušetří pět miliard korun. Peníze využije od července na desetiprocentní zvýšení tarifů platů příslušníků bezpečnostních sborů, zaměstnanců v kultuře, zdravotnictví, sociálních službách a nepedagogickým pracovníkům ve školství.

Úspora podle Babiše umožní také zavést od 1. září kariérní řád učitelů a navýšení ostatních tarifů od listopadu o deset procent. Rovněž by měl stoupnout zvláštní příplatek pro zdravotní sestry ve směnném provozu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek