Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Štěch vůči živnostníkům ještě přitvrdil. Chce, aby je Češi udávali, a mluví o pseudopodnikatelích

Štěch vůči živnostníkům ještě přitvrdil. Chce, aby je Češi udávali, a mluví o pseudopodnikatelích

Předseda Senátu a bývalý odborářský šéf Milan Štěch se čtyři měsíce před volbami opět opřel do českých podnikatelů. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus horoval pro myšlenku, že by se takzvaní pseudo-podnikatelé – jak označil pracovníky ve švarc systému – měli nahlašovat. V krátké době je to podruhé, co se Štěch vymezil proti živnostníkům a sklidil za to kritiku. Poprvé se od něj přitom distancovala i vlastní strana.

Milan Štěch je podruhé na tenkém ledě. Z toho, že se na něj snesla vlna ostré kritiky kvůli snaze zvýšit osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) odvody, se otřepal a stejným tématem znovu vyvolává rozruch. V rozhlasovém rozhovoru navrhnul, že takzvaní pseudopodnikatelé – jak označil lidi pracující v rámci švarcsystému – by se měli hlásit.

Švarcsystém
Označení pro situaci, kdy lidé nepracují pro zaměstnavatele jako jeho zaměstnanci, ale místo toho účelově vydělávají na živnostenský list. Pro obě strany to je zpravidla výhodné, ale práva a povinnosti jdou v důsledku toho stranou.

„Je třeba, abychom ve společnosti vytvořili takovou atmosféru, jaká je třeba v Dánsku. Tam když někdo není zaměstnaný a dělá na sebe, tak ho jeho soused nahlásí, protože okrádá i jeho – tím, že do systému vkládá méně peněz. Myslím, že morálku bychom měli pozvednout vzájemně, právě tím, abychom sami upozorňovali, že někdo je součástí švarcsystému,“ řekl Štěch v diskusním pořadu Českého rozhlasu. „Možná se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí,“ dodal.

Tím vyvolal údiv a další kritiku od druhého hosta pořadu Karla Havlíčka, předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. „A pak už chybí jenom to, abychom toho souseda motivovali, že? Buďme v tomto velmi opatrní. Nevytvářejme ve společnosti nálady a nevykopávejme příkopy mezi jednotlivými skupinami podnikatelů. To je to nejhorší, co můžeme udělat,“ kontroval Havlíček, který Štěcha za jeho slova o živnostnících opakovaně důrazně kritizuje a volá po jeho politickém konci.

Štěchův návrh na hlášení osob využívajících švarcsystém je už druhým kontroverzním výrokem, který předseda Senátu v červnu pronesl. Před týdnem volal po zvýšení odvodů pro OSVČ na úroveň platnou pro zaměstnance. Kvůli tomu se na něj snesla kritika ze strany živnostníků i politiků včetně špiček jeho domovské ČSSD, která se obává, že jí podobnými slovy před volbami zavaří.

„Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické. Jsou jiná důležitá témata: mimo jiné výše mezd, ochrana spotřebitelů a podpora mladých rodin,“ uvedl tehdy šéf ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec.