Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Štědrá podpora cestovního ruchu. Ministerstvo může rozdat přes půl miliardy korun

Štědrá podpora cestovního ruchu. Ministerstvo může rozdat přes půl miliardy korun

Zájem žadatelů o dotace ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na podporu cestovního ruchu v regionech zhruba o polovinu přesahuje 300 milionů korun, které jsou aktuálně k dispozici. Snahou ministerstva je podporovat regiony, aby se tuzemští i zahraniční turisté rozprostřeli do celé republiky. 

Ministryně Karla Šlechtová (ANO) oznámila, že pokud budou žádosti dobré a splní podmínky, vypíše druhou výzvu, v níž bude možné čerpat dalších 280 milionů korun.

„V této výzvě směřujeme podporu do marketingu i do infrastruktury. Žádat mohou obce, kraje, ale i podnikatelé či neziskovky. Dělala jsem osvětu v obcích, protože je potřebujeme, aby se zapojily stejně jako kraje," řekla Šlechtová ČTK.

 

Obce vnímá jako klíčovou instituci, která se musí snažit propagovat region a lákat turisty. „Inkasují poplatky z ubytování. Částku, kterou obce od hoteliérů dostanou, obdrží v té samé výši ještě jako podporu od ministerstva," řekla.

Řekla také, že chce zvýšit lázeňské poplatky. „Nyní jsou necelé euro, tak by to mělo být aspoň jedno euro (27 Kč) či euro a půl. Chci propagovat tradiční lázeňství," uvedla.

Šlechtová uvedla, že od října 2014, odkdy působí na ministerstvu, se jejímu rezortu podařilo zvýšit podíl turistického ruchu na HDP ze dvou procent na tři. „To je skvělé a všichni si začali uvědomovat, že turistický ruch má budoucnost. Navíc přichází průmysl 4.0 (současný trend digitalizace, automatizace výroby a změn na trhu práce) a řada lidí skončí ve službách a na prvním místě je právě turistický ruch," uvedla Šlechtová.

 

Dodala, že tři procenta HDP jsou čísla Českého statistického úřadu, která však nezahrnují například tržby z lanovek a lyžařských vleků či útratu turistů v restauracích či obchodech. „Podíl na HDP je tak ještě vyšší a odhadujeme jej až na 20 procent," řekla Šlechtová.

Loni se zvýšil počet tuzemských turistů cestujících po Česku zhruba o 20 až 30 procent, rostl i počet turistů za zahraničí. Například Číňanů přijelo 450 000, o polovinu více. „I nadále se chceme soustředit na Čínu, a také na Jižní Koreu. Začínají k nám hodně jezdit Kanaďané. A rozhodně nesmíme opustit propagaci v Evropě a v USA," uvedla Šlechtová. „Myslím, že jsme nastavili řadu dobrých věcí a ráda bych, aby byl zájem o Česko ještě větší," dodala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek