Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Štědrý příspěvek. Norové chtějí dát na nový památník romského holocaustu několik milionů

Štědrý příspěvek. Norové chtějí dát na nový památník romského holocaustu několik milionů

Na vzniku památníku romského holocaustu v Letech na Písecku se chtějí podílet i Norové. Jedná se o podpoře z takzvaných norských fondů ve výši jednoho milionu eur (asi 25 milionů korun), upřesnila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. V místě je nyní vepřín, který stát odkoupil za 450 milionů korun. Dnes z vepřína firma AGIP odvezla posledních 330 prasat z původních 13.000. Podle mluvčí bude vepřín odhadem za 110 milionů korun zdemolován. Za války v místě stával koncentrační tábor pro Romy.

V plánu je vyhlášení soutěže o návrh a pak bude vyhlášeno zadávací řízení na jeho realizaci. Norská strana projevila zájem o finanční podíl na památníku. "My si této iniciativy a zájmu opravdu velice vážíme," doplnila Cigánková.

Práce na odstranění vepřína budou podle ní zahrnovat demolici výkrmových objektů, bourání základů, demolici hospodářského zázemí, vybourání komunikačních ploch, odvoz suti na skládku, likvidaci ekologické zátěže a rekultivaci dotčených ploch, to vše za účasti archeologického dohledu. Počítá se i s archeologickým průzkumem za 1,5 milionu korun.

Památník bude spravovat Muzeum romské kultury v Brně, jehož zřizovatelem je ministerstvo kultury. Muzeum nyní vede debaty o podobě památníku, který má připomínat bývalý tábor. Propojí současnou kulturní památku Lety, kterou tvoří repliky tří dřevěných baráků, a sochy od akademického sochaře Zdeňka Hůlky stojící v místě hromadných hrobů. Vznikne i infocentrum s výstavním prostorem, kde by návštěvníci získali informace o takzvaném cikánském táboře a romském holocaustu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek