Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stop uprchlíkům v Česku. Vzali jsme jich 12, víc nepřijmeme, říká ministr vnitra Chovanec

Stop uprchlíkům v Česku. Vzali jsme jich 12, víc nepřijmeme, říká ministr vnitra Chovanec

Česká republika dosud přijala 12 migrantů z celkových 1600, které jí určují kvóty. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jich více už nepřijme. Chovanec to uvedl v rozhovoru pro deník Právo.

„V současné době jsme přijali 12 lidí z asi 1600, které bychom přijmout měli. Jak postupně prověřujeme ten zbytek, tak si myslím, že není možné přijímat nikoho dalšího. Bezpečnostní prověrka je složitá a ti lidé nejsou ochotni zůstat na místě,“ uvedl Chovanec.

Prověrka dle něho tvrdá několik týdnů, někdy i více než dva měsíce. Prověřuje se v Řecku a Itálii a podle Chovance tam nejsou potencionální adepti na azyl v Česku ochotni po takovou dobu zůstat. Jejich bezpečnostní prověrka tedy byla ukončena.
 
Česko dle ministra vnitra neplánuje přijmout další migranty. „Může to znamenat, že EU s námi po září tohoto roku zahájí sankční řízení, na jehož konci může být sankce vůči ČR v rozsahu několika miliónů eur. To je pak na vládě, aby vyhodnotila, jestli za to sankce stojí, nebo ne. Podle mě ano. Není možné sem lidi pouštět bez kontroly,“ zdůraznil Chovanec.
Integrace 12 už přijatých migrantů se daří. „Víme o nich, někteří z nich už našli práci. Jsou to asi dvě nebo tři rodiny. Prošly azylovým řízením a nevím o tom, že by nesetrvaly na území ČR,“ říká ministr vnitra.