Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stovky masek, hory jídla a pálenka. Podívejte se, jak se po Česku slaví masopust

Stovky masek, hory jídla a pálenka. Podívejte se, jak se po Česku slaví masopust

Po celé zemi budou o víkendu ulicemi měst a obcemi procházet průvody masek, které jsou součástí masopustních oslav. Název masopust odkazuje na náboženský původ tohoto několikadenního lidového svátku. Masopust, spojený kromě masek třeba se zabijačkami, končí na Popeleční středu, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi.

Masopust na Milevsku nabídl jarmark, koncerty a odpoledne samotný rej masek. Průvod více než sedmi stovek masek navíc mohli lidé sledovat na velkoplošné obrazovce. Letošní oslavy byly spojeny s fanděním olympijské rychlobruslařce Karolíně Erbanové, která je patronkou Milevských maškar. Dalšími velkými oslavami v Česku jsou třeba Zákupský masopust na Českolipsku se soutěží v pojídání knedlíků a hodem polenem nebo Líšeňské ostatky v Brně, jejichž součástí je i zastřelení medvěda či tradiční pochovávání basy.

Dnes se rovněž pořádalo v Praze Malostranské masopustní veselí, které začalo před hostincem U Černého vola na Loretánském náměstí, nebo vietnamsko-český festival lunárního roku a staročeského masopustu v tržnici Sapa. Masopusty se konají také v Chebu, Kroměříži, na Horním náměstí v Olomouci nebo v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích na Kladensku. Medvěd v průvodu masek a zabijačkové pochoutky nebudou chybět ani na Poberounském masopustu v Zadní Třebani na Berounsku nebo vesnickém masopustu na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku.

Na neděli chystá masopust ještě třeba památkově chráněný areál Šrámkův statek Piletice na Královéhradecku nebo Muzeum lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek