Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stranické legitimace nejsou v módě. Zato u rybářů se dveře netrhnou

Stranické legitimace nejsou v módě. Zato u rybářů se dveře netrhnou

Tradičním politickým stranám dlouhodobě ubývají členové. Nelichotivý trend postihuje levicové i pravicové strany, které každoročně přicházejí o tisíce straníků. Stranické legitimace zkrátka netáhnou a v dohledné době se to zřejmě nezmění. Vypadá to, že řada Čechů se místo politiky raději ve volném čase věnuje jiným aktivitám. Dveře se například netrhnou v rybářském svazu, který hlásí pět tisíc nových členů. 

Propad počtu členů naposledy ohlásila ČSSD. Za poslední rok její řady opustilo více než tisíc lidí. S tenčením členské základny ale bojují takřka všechny tradiční tuzemské politické strany. Třeba komunisté, kteří mají nejpočetnější členskou základnu, přišli za poslední tři roky o deset tisíc členů.

Proč stranám ubývají ve velkém členové? „Nedokáží naplňovat zájmy svých členů, nebo jim nenabízí žádné opodstatnění, aby členy byli,“ vysvětluje odliv straníků pro INFO.CZ politolog Univerzity Karlovy Kamil Švec.

„Tradiční politické strany zřejmě po prvních dvaceti letech měly pocit, že jsou neohrožené. Že tu zkrátka máme stranický systém, kde je silná sociální demokracie a silná Občanská demokratická strana, a tudíž se nepřipravovaly na to, že by mohly přijít nové politické strany typu Věcí veřejných či hnutí ANO, které budou založeny úplně jiným způsobem – nebudou stavět na členech a idejích, ale na marketingových heslech. Tradiční strany situaci podcenily, a proto přichází o své členy,“ dodal Švec.

Stále se zrychlující úprk Čechů z politických stran ostře kontrastuje se zájmem, kterému se těší například rybolov. Českému rybářskému svazu loni přibylo pět tisíc členů. To se odrazilo i na počtu prodaných povolení. Rybáři si loni koupili 42 082 mimopstruhových a 1732 pstruhových celosvazových povolenek, což je meziroční růst o 3228 povolenek.

Mohli bychom se dočkat opakování scénáře ze socialistických dob, kdy se Češi místo politiky věnovali volnočasovým aktivitám? „Nechtěl bych stavět rovnítko mezi to, že lidé si místo členských legitimací budou pořizovat ty rybářské, aby podobně jako za normalizace odjížděli na své chalupy a chaty a měli pocit, že se jich politický život netýká. Takhle zjednodušeně to říct nelze,“ míní Švec.

Politolog upozorňuje, že ve voličích je třeba vzbudit zájem o politiku tak, aby chodili k volbám a neomezovali se jen na projevování názoru třeba na sociálních sítích. Protože tak zlepšení své situace nedosáhnou. „Politické strany musí voliče přesvědčit, že dokáží reprezentovat jejich zájmy a zlepšit jejich život,“ konstatuje politolog.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek